Nie będzie pomnika Armii Krajowej koło Wawelu. To już prawie pewne

Musisz przeczytać

Wszystko wskazuje na to, że pod Wawelem nie powstanie pomnik Armii Krajowej. Projekt planu zagospodarowania przestrzennego dla bulwarów wiślanych wyklucza lokalizacje w tym miejscu jakichkolwiek pomników. Dziś o postawienie pod Wawelem „Wstęgi Pamięci”, upomną się żołnierze AK i zwolennicy pomnika ku ich czci.

Od ponad 10 lat w Krakowie trwa dyskusja o tym, jak i gdzie uczcić żołnierzy Armii Krajowej. Kilka lat temu na Bulwarze Czerwieńskim u podnóża Wawelu wmurowano nawet kamień węgielny pod „Wstęgę Pamięci”. Tak nazwano monument autorstwa Alexandra Smagi, wybrany w konkursie na projekt pomnika AK). Ale od dwóch lat lokalizacja pomnika jest coraz bardziej kwestionowana. A projekt planu zagospodarowania przestrzennego dla bulwarów wiślanych zakłada zakaz stawiania pomników na brzegu Wisły. Jego uchwalenie przez radnych (może już za kilka miesięcy) ostatecznie zamknie sprawę budowy pomnika AK pod Wawelem

Upomną się o pomnik

Jutro będziemy obchodzić kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Dziś, w piątek, 31 lipca o godz. 17 pod kamieniem węgielnym pomnika AK, na Bulwarze Czerwieńskim nad Wisłą, odbędzie się uroczystość uczczenia 76. rocznicy Powstania Warszawskiego. – Pragniemy również upomnieć się o zrealizowanie podjętych przez Radę Miasta Krakowa uchwał o budowie pomnika Armii Krajowej według projektu architekta Aleksandra Smagi wyłonionego jako zwycięska koncepcja na Międzynarodowym Konkursie – czytamy w apelu podpisanym przez sekretarza zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Małopolska – mjra Tadeusza Golę.

Wstęga Pamięci – makieta pomnika Armii Krajowej. Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Apel ostro krytykuje zablokowanie budowy pomnika AK pod Wawelem. „Lewacka część Rady Miasta Krakowa na czele z prezydentem Majchrowskim chce zniszczyć pamięć o bohaterskiej Armii Krajowej i dlatego zablokowała możliwość budowy pomnika i anulowała wydane uprzednio zgody. Czego nie udało się zrobić komunistom ich mentalni spadkobiercy chcą zrealizować. I oni nazywają siebie patriotami” – można przeczytać w apelu Zarządu Okręgu Małopolska ŚZŻAK zachęcającym do udziału w dzisiejszej uroczystości pod Wawelem.

Nie to miejsce

Głosy kwestionujące lokalizację i formę pomnika AK zaczęły nabierać siły w 2018 roku. Wtedy fiaskiem zakończyły się dwa przetargi, które miały wyłonić wykonawcę „Wstęgi Pamięci”.

W ubiegłym roku przeprowadzono konsultacje, które pokazały, że wprawdzie większość uczestników opowiedziała się za budową pomnika AK, ale też większość była też przeciwko lokalizacji pod Wawelem i w formie Wstęgi Pamięci. Trudno jednak te konsultacje uznać za miarodajne, bo wpłynęło w sumie ok. 300 opinii. Dlatego w tym roku miał się odbyć panel obywatelski w tej sprawie. Z powodu epidemii koronawirusa został on jednak odwołany. Sam panel i związane z nim wydarzenia lub konsultacje miały się odbywać od 1 kwietnia do 30 czerwca 2020.

Kilka dni temu przedstawiono podczas publicznej debaty projekt planu zagospodarowania przestrzennego dla bulwarów wiślanych. I okazało się, że zakłada on zakaz stawiania pomników pod Wawelem. Dlaczego? Bulwary u stóp Wawelu to miejsce wypoczynku i rekreacji, organizowania pikników, a nawet jarmarków, więc ustawiony tam pomnik nie miałby należnego mu otoczenia. Do tego w niedalekiej odległości – u zbiegu ulic Powiśle i Zwierzynieckiej – stoi pomnik Żołnierzy Polski Walczącej, upamiętniający dokonanie przez żołnierzy AK zamachu na wyższego dowódcę SS i Policji Generalnego Gubernatorstwa.

GS

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca