151 zł za zwiedzanie Wawelu. Drożej niż w Luwrze

Zwiedzanie Zamku Królewskiego na Wawelu (wszystkich wystaw) kosztuje 151 zł za bilet normalny i 101 zł za bilet ulgowy. 4-osobowa rodzina, która chciałaby zobaczyć wszystkie wystawy na Zamku musi przygotować się na wydatek ponad 500 zł.

Bilety na Wawel to wydatek, który dla niejednej rodziny może być nie lada wyzwaniem. Obecnie za wejściówkę na wszystkie wystawy należy zapłacić  151 zł (normalny) lub 101 zł (ulgowy). Jeśli zamek odwiedza rodzina 2+2, koszt wycieczki przekracza 500 zł. Wejściówki nie obejmują wizyty z przewodnikiem, a także nie ma możliwości zakupienia biletów rodzinnych. Dlatego osoby dorosłe z dziećmi muszą ponieść koszty sięgające kilkuset złotych.

Typowa czteroosobowa rodzina zapłaciłaby więc za takie zwiedzanie ok. 500 zł. Nalezy jednak podkreślić, iż jest to cena za pakiet „Wawel od A do Z – cały Zamek BEZ przewodnika”, który ma swoją specyfikę. Jak możemy przeczytać na stronie krakowskiego zamku: „Wawel od A do Z to bilet łączony na wszystkie dostępne wystawy Zamku Królewskiego na Wawelu. Umożliwia w promocyjnej cenie zwiedzanie ekspozycji stałych, takich jak: Skarbiec Koronny, Zbrojownia, Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Apartamenty Królewskie, Sztuka Wschodu. Namioty Tureckie, Wawel Zaginiony oraz dostępne w dniu zwiedzania wystawy czasowe i sezonowe, w tym: Kościół Św. Gereona, Ogrody, Baszta Sandomierska i Smocza Jama.Aby zwiedzić wszystkie nasze wystawy, trzeba spędzić na Wawelu wiele godzin, dlatego bilety te sprzedawane są tylko na godziny poranne” – informuje muzeum na Wawelu.

W porównaniu do zeszłego roku, ceny biletów znacząco wzrosły. Rok temu zwiedzenie samych „Prywatnych Apartamentów Królewskich” bez ulgi kosztowało 25 zł, a z ulgą 15 zł. W tym roku przyjdzie zapłacić nam już o 5 zł więcej dla każdej z opcji. Wzrosła także cena zwiedzania „Ogrodów Królewskich”. Przed rokiem wynosiła ona odpowiednio 5 zł i 2 zł, a teraz 7 zł i 3 zł. Pozostałe ceny nie uległy jednak zmianie. 

Jeśli porównamy koszty zwiedzania Wawelu z innymi krajami Europy, różnica staje się jeszcze bardziej szokująca. Na przykład w Czechach rodzina może zwiedzić Zamek Praski za około 131 zł (700 koron czeskich) w ramach biletu rodzinnego. Jeśli chcą oni odwiedzić dodatkowe wystawy, muszą dopłacić kolejne 131 zł. W porównaniu do Wawelu, również ceny wejściówek do Luwru we Francji są atrakcyjne. Bilet wstępu zakupiony online kosztuje około 76 zł (17 euro), a na miejscu można go zakupić już za 67 zł (15 euro). Co więcej, dzieci poniżej 18. roku życia i osoby poniżej 26. roku życia z Europejskiego Obszaru Gospodarczego mają wstęp darmowy. Cała rodzina może więc odwiedzić Luwr za około 152 zł.

Tanie niż w Krakowie wyjdzie  zwiedzanie Pałacu Królewskiego w Madrycie. Bilet normalny kosztuje tam około 53,5 zł (12 euro), ulgowy – około 27 zł (6 euro), a dzieci poniżej 5. roku życia wchodzą za darmo. Dla czteroosobowej rodziny z dziećmi w wieku szkolnym cała wycieczka kosztuje około 161 zł.

Nawet w droższym kraju, jakim jest Szwecja, zwiedzanie Pałacu Królewskiego w Sztokholmie wypada korzystniej niż na Wawelu. Najdroższy normalny bilet kosztuje tam około 83 zł (220 koron szwedzkich), a dla dzieci i młodzieży do 17. roku życia – około 42 zł (110 koron szwedzkich). Dzieci poniżej 7. roku życia mają wstęp bezpłatny. Pełen koszt wizyty dla całej rodziny wynosi około 250 zł.

Jeśli chodzi o zwiedzanie w Polsce , to w Warszawie zwiedzanie Zamku Królewskiego zapłacimy za  poszczególne wystawy maksymalnie 50 zł (bilet normlany) lub 40 zł (ulgowy). Dodatkowo, dzieci w wieku 7-16 lat płacą symboliczną złotówkę za wstęp na większość płatnych wystaw. Do tego Zamek Królewski oferuje darmowe zwiedzanie następujących ekspozycji stałych: Apartamenty Wielki i Królewski, Obrazy Jana Matejki, Sala Senatorska (do wglądu), Galeria Królewiczowska, Galeria Arcydzieł – w ramach połączonej trasy zwiedzania.

Taniej niż na Wawelu wyjdzie zwiedzanie  Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Za bilet normalny na wystawy stałe i czasowe zapłacimy 25 zł (20 zł w przypadku kupienia biletu tylko na wystawy stałe). Ponadto dostępne są bilety: ulgowy (15 zł), grupowy (10 zł os.), rodzinny (10 zł os.), specjalny (3 zł). Jest także oferta dla uczniów i studentów do 26. roku życia, którzy mogą zwiedzać to muzeum za złotówkę.

Bilet do Muzeum Gdańskiego kosztuje  kosztuje 32 zł, ulgowy 22 zł a rodzinny 80 zł (maksymalnie dwoje dorosłych i 6 dzieci). Placówka oferuje \również 90 – dniowe karnety na zwiedzanie, które kosztują 120 zł (normalny) lub 80 zł (ulgowy). Jeżeli zaś chodzi o Muzeum Narodowe w Poznaniu, dostępne są trzy rodzaje biletów: normalny 20 zł, ulgowy 13 zł, oraz bilet dla uczniów i studentów do 26. roku życia za złotówkę. Ponadto, zwiedzanie muzeum we wtorki jest bezpłatne.

Patrycja Bliska 

4 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie