76-letni mieszkaniec Krakowa myślał, że rozmawia z…księciem Dubaju. Stracił 70 tys. zł

Mimo wielu kampanii społecznych i akcji informacyjnych prowadzonych również przez krakowskich policjantów, nadal zdarza się, że osoby, przekazują obcym oszczędności swojego życia. Oszuści wykorzystując tak zwaną metodę na legendę wyłudzają dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych.

Kilka dni temu, 76-letni mieszkaniec Krakowa zgłosił policjantom, że został oszukany na znaczną kwotę pieniędzy. Jak wyjaśniał założył profil na jednym z portali internetowych, wówczas nawiązała z nim kontakt osoba, która podała się za „księcia, następcę tronu Dubaju”. W ten sposób rozpoczęła się pomiędzy mężczyznami korespondencja, a rzekomy książe po pewnym czasie zdobył zaufanie krakowianina.

 – W pewnym momencie ze strony nowego znajomego z egzotycznego kraju padła propozycja przekazania podarunku 76-latkowi. Prezentem miała być złota biżuteria oraz znaczna suma pieniędzy. Po kilku dniach „książe Dubaju” miał napisać mieszkańcowi Krakowa, że paczka z biżuterią i pieniędzmi została wysłana, jednak utknęła na granicy i wymagana jest opłata celna – mówi Anna Wolak – Gromala z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie

„Książe z Dubaju” tłumaczył 76-latkowi, że jedyną możliwością by przesyłka wyruszyła w dalszą drogę jest uiszczenie tej opłaty. Przekazując numer konta namówił krakowianina do przelania na nie pieniędzy. Niczego nieświadomy 76-latek przelał na wskazane konto ponad 70 tysięcy złotych. Senior w oczekiwaniu na przesyłkę pochwalił się znajomym o swojej nietypowej znajomości z następcą tronu Dubaju. Jego entuzjazm zgasł gdy Ci uświadomili mu, że najprawdopodobniej padł ofiarą oszustwa.

 – Apelujemy o zachowanie rozsądku i ostrożności w kontaktach z osobami nieznajomymi, szczególnie tymi, którzy nakłaniają nas do przekazania pieniędzy. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że intencje osoby trzeciej mogą być nieuczciwe, najlepiej porozmawiać o swoich wątpliwościach z bliskimi i nie działać pod wpływem emocji.
Warto również skontaktować się z Policją i powiadomić o próbie oszustwa – zachęca Anna Wolak – Gromala

Patrycja Bliska 

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie