W Krakowie stanie 13 nowych fotoradarów. Kolejny etap walki z piratami drogowymi

Trzynaście nowych fotoradarów pojawi się w pierwszym półroczu 2024 roku na ulicach Krakowa. Aby zniechęcić kierowców do przekraczania prędkości, miasto przygotowało też spot, który dobitnie pokazuje skutki jazdy na pełnym gazie. Po wypadku syna Sylwii Peretti, wiceprezydent Krakowa zapowiadał walkę z „szaleńczymi rajdami po mieście”

– Zgodnie z moimi zapowiedziami w Krakowie w jeszcze większym stopniu zadbamy o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Zależy mi na tym, aby poprzez montaż kilkunastu fotoradarów w różnych częściach miasta w zdecydowany sposób ograniczyć przypadki bicia rekordów prędkości i brawurowej jazdy – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Urzędzie Miasta wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.

Stworzenie sieci fotoradarów Andrzej Kulig zapowiedział po wypadku przy moście Dębnickim, w którym zginął syn Sylwii Peretti i trzech innych, młodych mężczyzn. Takie rozwiązanie ma pomóc w w walce z nielegalnymi wyścigami po mieście i „szaleńczymi rajdami kierowców”.

Decyzja władz Krakowa po śmierci syna Sylwii Peretti. Bat na drogowych piratów

Andrzej Kulig po ubiegłorocznym wypadku na moście Dębnickim zwrócił uwagę na jeszcze jeden ważny element walki z nielegalnymi wyścigami, jakim są działania edukacyjne – Urząd Miasta rozpocznie akcję edukacyjną skierowaną do licealistów. W szkołach średnich, w starszych klasach wdrożymy akcję edukacyjną, gdzie będziemy przestrzegać przed następstwami m.in. przekraczania prędkości, ale także innych złych nawyków, takich jak korzystanie z telefonów podczas jazdy – zapowiada wiceprezydent Krakowa.

– Podejmujemy działania, które mają przypominać o zasadach w ruchu drogowym i informować o skutkach ryzykownych zachowań. Zrealizowaliśmy spot edukacyjny o bezpieczeństwie na drodze, który kierujemy przede wszystkim do młodych kierowców. Bohaterowie tego filmu to grupa nastoletnich przyjaciół, którzy świetnie się bawiąc w swoim towarzystwie, zapominają o tym, że podróżują samochodem… Tragiczny finał historii skłania do oczywistych wniosków, że najlepsza impreza to taka, z której wraca się całym i zdrowym – podkreśla Dariusz Nowak z Urzędu Miasta Krakowa.

Na ten moment w Krakowie są trzy: przy ulicach Lublańskiej i Armii Krajowej oraz przy alei Andersa. Ustalenie potencjalnych lokalizacji nowych fotoradarów było zadaniem Zespołu ds. bezpieczeństwa i organizacji ruchu, powołanego zarządzeniem prezydenta Krakowa. Przygotowano trzynaście wstępnych miejsc, w których, po uzyskaniu pozytywnej opinii z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie/Komendy Miejskiej Policji, zostaną zainstalowane fotoradary. Odbędzie się to na koszt miasta, a następie urządzenia zostaną przekazane do użytkowania przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

Proponowane lokalizacje fotoradarów to:

  • al. Andersa – przy skrzyżowaniu z ul. Szajnowicza-Iwanowa
  • al. Krasińskiego – rejon posesji nr 4
  • al. Pokoju – rejon posesji nr 27a
  • ul. Botewa – rejon posesji nr 12
  • ul. Conrada – rejon posesji nr 20
  • ul. Grota-Roweckiego – rejon posesji nr 9 i 15
  • ul. Kobierzyńska – rejon posesji nr 100
  • ul. Konopnickiej – rejon posesji nr 82
  • ul. Nowohucka – przy moście Nowohuckim
  • ul. Ptaszyckiego – rejon posesji nr 25
  • ul. Tyniecka – rejon posesji nr 120
  • ul. Wielicka – rejon posesji nr 87a
  • ul. Zakopiańska – rejon posesji nr 200.

Nielegalne wyścigi w Krakowie. To nie tylko problem naszego miasta

Jarek Strzeboński 

6 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie