Nielegalne wyścigi w Krakowie. To nie tylko problem naszego miasta

Musisz przeczytać

Nielegalne nocne wyścigi ulicami Krakowa są zmorą dla mieszkańców. Mimo że policja twierdzi, że regularnie podejmuje walkę z drogowymi piratami, problem wciąż pozostaje nierozwiązany. Dowodem na to jest choćby tragiczny wypadek na moście Dębnickim, w którym zginęło czterech młodych mężczyzn. Nocne rajdy odbywają się jednak nie tylko w Krakowie. Problem dotyczy każdego wiekszego miasta w Polsce,  gdzie piraci drogowi traktują ulice jak tory wyścigowe. Tym artykułem chcemy rozpocząć dyskusje na temat co zrobić, aby rozwiązać problem kierowców, którzy chcą sobie dodawać adrenaliny kosztem zdrowia i życia postronnych osób. 

Wypadek na moście Dębnickim , w którym zginęło czterech młodych mężczyzn, wśród których był Patryk Peretti, syn celebrytki znanej z telewizji i miłośniczki motoryzacji, poruszył cały kraj. Nagrania z miejskiego monitoringu wskazują, że przyczyną tragicznego wypadku mogła być nadmierna prędkość. Z Renault Megane R.S., w którym zginęli mężczyźni, niewiele zostało.

Niestety, pomimo takich tragicznych zdarzeń wciąż nie brakuje amatorów nocnych wyścigów samochodowych. Uczestnicy tego typu „wydarzeń” nie tylko ryzykują własnym życiem i zdrowiem, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Nielegalne wyścigi odbywają się w prawie każdym większym mieście w Polsce. Do zorganizowania ich wystarczy droga szybkiego ruchu lub parking przed marketem. Nie ma dnia, żeby w  mediach ogólnopolskich nie pojawił się informacja o takich wyścigach i działaniach policji. Poniżej przykłady tylko z ostatnich dwóch tygodni: 

Ponad 1000 aut i kilka tysięcy osób, w tym nieletnich brało udział w zlocie samochodów i nielegalnych wyścigach pod Poznaniem. W sprawie doszło do zatrzymań, dziewięć osób usłyszało zarzuty. Do mediów trafiły nagrania z nielegalnej imprezy. W trakcie imprezy organizatorzy dopuszczali się manewrów samochodowych, które mogły zagrażać bezpieczeństwu obserwatorów.

Wrocławska policja, razem z funkcjonariuszami z sąsiednich komend powiatowych i komendy wojewódzkiej, przeprowadziła specjalne kontrole w nocy z soboty na niedzielę (29-30 lipca), skupiając się na fanach motoryzacji, którzy urządzali nielegalne wyścigi. . W sumie skontrolowano 126 pojazdów i zidentyfikowano 142 osoby. Efektem kontroli było zatrzymanie 4 dowodów rejestracyjnych pojazdów oraz wystawienie 26 mandatów karnych. Jeden kierowca został pozbawiony prawa jazdy.

Na kanale youtubowym Warsaw Night Racing opublikowano prawie 25-minutowe nagranie ze zlotu fanów motoryzacji i szybkiej jazdy w Warszawie. Na nagraniu widzimy młodego człowieka w Audi S3, który jedzie ponad 200 km/h na zderzaku innego pojazdu.
Pojazdy dzieliły zaledwie centymetry. Na filmie widać także fragmenty nielegalnych wyścigów na drodze serwisowej przy drodze szybkiego ruchu. Sprawcy nie ukrywają swoich twarzy czy numerów rejestracyjnych aut.

Policja na wojnie z nielegalnymi wyścigami samochodowymi w Łodzi. Policjanci położyli nacisk na walkę z piratami drogowymi, którzy urządzają sobie nielegalne wyścigi samochodowe na ulicach Łodzi. Jest to efekt niedawnych tragicznych wydarzeń.

Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego podjęli działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa na zlocie samochodów „tuningowych”, który odbył się na jednym z parkingów w Częstochowie. Na spotkanie przybyło ponad 400 pojazdów z różnych miast, a głównym punktem programu miały być… nielegalne wyścigi. W odpowiedzi na rażące łamanie przepisów ruchu drogowego, rozdane zostały mandaty. Rekordzista zapłaci 5 tysięcy złotych!

Policja zapewnia, że ma niezłe rozeznanie wśród kierowców biorących udział w nielegalnych wyścigach. W pierwszym półroczu 2023 roku policjanci, w wyniku działań mających na celu przeciwdziałanie nielegalnym wyścigom przeprowadzili ponad 8,2 tys. kontroli oraz wylegitymowali ponad 9,1 tys. osób – podkreślił nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP. W wyniku tych kontroli policjanci ujawnili ponad 5,1 tys. wykroczeń, w tym blisko 2 tys. dot. przekroczeń dopuszczalnej prędkości.

Wypadek na moście Dębnickim. To nie tragedia, ale norma

Krakowska policja tłumaczy, że praktycznie co „weekend prowadzi działania mające na celu przeciwdziałania nielegalnym wyścigom i generowanym przez nie niebezpiecznymi. W feralną noc, kiedy doszło do śmiertelnego wypadku przy moście Dębnickim, funkcjonariusze z komendy miejskiej przeprowadzili 46 kontroli i wystawili 34 mandaty karne na ponad 16 tys. zł, zatrzymali także trzy dowody rejestracyjne.

Na organizatorach czy uczestnikach wyścigów nie robi to jednak większego wrażenia. Pisk opon czy ryk silników to już niemal tradycja weekendowych nocy w wielu częściach miasta.

Jarek Strzeboński

 

 

 

 

 

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca