Szybkie fakty

Kategoria Komunikacja
Data 21 stycznia 2025
Czytanie ~3 min
Tematy Czasowa Organizacja Ruchu, Karmelicka, komunikacja miejska
Komunikacja · 21 stycznia 2025 · 3 min czytania

Bronowice „odcięte” od tramwajów na siedem miesięcy?

Autor: Jarosław Strzeboński Aktualizacja: 21.01.2025 Lokalizacja: Kraków

Blisko rok potrwają prace remontowe przy skrzyżowaniu pod Teatrem Bagatela oraz na fragmencie ulicy Karmelickiej. Inwestycja, o której informowaliśmy w zeszłym tygodniu, budzi ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców Krakowa. Dlaczego remont potrwa tak długo i jak zmieni się przestrzeń w centrum miasta?

Remont ma rozpocząć się 27 grudnia tego roku roku i potrwa do 30 listopada 2026 roku. W tym czasie realizacja prac będzie podzielona na kilka etapów. Pierwszym krokiem będzie przekazanie placu budowy, co umożliwi opracowanie i wprowadzenie czasowej organizacji ruchu. Urzędnicy szacują, że procedury te potrwają około 1,5 do 2 miesięcy. Kolejnym etapem będzie produkcja prefabrykowanych płyt torowych oraz rozjazdów tramwajowych, co zajmie około 4 miesięcy.

Główne prace budowlane rozpoczną się 1 maja 2026 roku i mają potrwać przez 4 miesiące. Ze względu na konieczność dostosowania technologii do warunków pogodowych, roboty będą prowadzone głównie poza okresem zimowym. Płyty torowe, które zostaną użyte w projekcie, będą już na etapie produkcji zintegrowane z kostką brukową, zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi.

Najbardziej odczuwalnym skutkiem remontu będzie wyłączenie tramwajów na trasie do Bronowic na cały czas trwania inwestycji. Oznacza to, że mieszkańcy tej części miasta będą musieli polegać na autobusowej komunikacji zastępczej. Jeśli autobusy zastępcze zostałyby wprowadzone od samego początku remontu, czyli od 27 grudnia 2025 roku, utrudnienia w postaci wyłączenia tramwajów trwałyby pełne 11 miesięcy – do 30 listopada 2026 roku. Alternatywnie, gdyby komunikacja zastępcza zaczęła funkcjonować dopiero wraz z rozpoczęciem głównych prac budowlanych, planowanych od maja 2026 roku, czas trwania utrudnień zostałby skrócony do około 7 miesięcy.

ZDMK przyznaje. Komunikat o hałasie na Zwierzynieckiej wprowadzał mieszkańców w błąd

Przebudowa skrzyżowania pod Bagatelą miała zostać zrealizowana przed igrzyskami europejskimi dzięki rządowemu dofinansowaniu. Projekt stracił tę szansę z powodu braku odpowiednio wcześnie przygotowanej dokumentacji. Po utracie finansowania miasto rozpoczęło proces uzyskiwania wymaganych pozwoleń i opracowywania szczegółowych planów. Obecnie Zarząd Dróg Miasta Krakowa przedstawił harmonogram prac, które rozpoczną się w grudniu bieżącego roku i potrwają do października 2026 roku.

W ramach inwestycji torowisko zostanie dostosowane do układu torów na sąsiednich, wcześniej zmodernizowanych odcinkach. Wyeliminowanie kontrałuków pozwoli na płynniejszy ruch tramwajów, a większe promienie łuków poprawią komfort i bezpieczeństwo przejazdów. Przebudowa uwzględni również rozwiązania umożliwiające swobodne mijanie się tramwajów i autobusów, co zwiększy efektywność całego układu komunikacyjnego.

Na części ul. Karmelickiej planowane jest utworzenie pasa zieleni w miejscu obecnych miejsc parkingowych. Nawierzchnia torowiska zostanie wykonana z prefabrykowanych płyt zintegrowanych z granitową kostką już na etapie produkcji. Zmiany obejmą również odcinek od ul. Garbarskiej.

Znikną miejsca parkingowe w pobliżu Teatru Bagatela, a w ich miejsce pojawią się zieleńce. Zieleń obejmie niemal cały odcinek od ul. Garbarskiej do przystanku tramwajowego, z wyłączeniem wjazdów do kamienic oraz innych kluczowych miejsc. Prace obejmą także przesadzenie kilku drzew kolidujących z inwestycją oraz pielęgnację pozostałego drzewostanu. Przystanek przy teatrze zostanie zmodernizowany, a jego peron oznaczony kostką kamienną w neutralnym szarym odcieniu. Chodniki ułożone zostaną z materiału przypominającego obecne nawierzchnie. Dzięki zastosowaniu granitowych płyt na torowisku znacznie zmniejszy się ilość asfaltu na skrzyżowaniach, co pozytywnie wpłynie na estetykę przestrzeni. W dalszym ciągu asfaltowy pozostanie pas rowerowy biegnący od ul. Straszewskiego w kierunku ul. Dunajewskiego i Basztowej.

Rozpoczęcie budowy metra w 2028 roku mało realne. W tle wycinka ponad 700 drzew

 

 

 

 

 

 

Reklama