Abp Jędraszewski usunie proboszcza Bazyliki Mariackiej? „Wzywam Księdza po ojcowsku”

Abp Marek Jędraszewski odwoła ks. Dariusza Rasia z funkcji proboszcza bazyliki Mariackiej? Tak może wynika z fragmentu pisma, które ujawnił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Z pisma dowiadujemy sie, że  proboszcz dostał propozycję nie do odrzucenia: albo sam zrezygnuje z funkcji, albo zostanie odwołany przez metropolitę. Ks. Dariusz Raś to były sekretarz kard. Dziwisza i brat posła Trzeciej Drogi Ireneusza Rasia.

Z pisma wynika, że arcybiskup Marek Jędraszewski chce odwołać ks. Dariusza Rasia z funkcji proboszcza bazyliki Mariackiej. Metropolita krakowski złożył jednak proboszczowi propozycję: duchowny może sam złożyć rezygnację.

– Po archidiecezji krakowskiej krąży pismo (7 stron), które abp Jędraszewski wysłał do ks. Dariusza Rasia, b. sekretarza kard. S. Dziwisza wzywając go „po ojcowsku” do złożenia rezygnacji, bo inaczej i tak odwołany, co będzie miało wpływ na dalsze jego losy. – poinformował na portalu X  ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Arcybiskup wyznaczył proboszczowi 15 dni na odpowiedź, a pismo zostało napisane 13 listopada. – Pragnę również dodać, że złożona rezygnacja zostanie potraktowana jako wzięcie słusznej odpowiedzialności za popełnione uchybienia i jako taka będzie mogła być podstawą powierzenia w przyszłości innych urzędów kościelnych – kończy list abp Marek Jędraszewski.

– Propozycja nie do odrzucenia – skomentował treść pisma ks. Isakowicz-Zaleski.

Ks. Dariusz Raś ma 54 lata. Święcenia kapłańskie przyjął 4 maja 1994 roku z rąk kardynała Franciszka Macharskiego. Ukończył Papieską Akademię Teologiczną w Krakowie, a na Papieskim Uniwersytecie Santa Croce w Rzymie obronił doktorat. W latach 2004-05 był dyrektorem Radia Plus Kraków, następnie został sekretarzem metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. 4 listopada 2011 r. został proboszczem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie oraz archiprezbiterem bazyliki Mariackiej (infułatem mariackim). Prywatnie ks. Dariusz Rasia jest bratem posła Ireneusza Rasia (Trzecia Droga).

 

7 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie