Abp Jędraszewski znów zionie nienawiścią. W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego mówił o „tęczowej zarazie”

fot. Adam Bujak/Wydawnictwo Biały Kruk / wikimedia

Metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski podczas nabożeństwa z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przemówił nie językiem Kościoła, a ryczących obelżywe hasła podpitych narodowców.

Koncelebrowane przez metropolitę nabożeństwo oprócz weteranów, grup rekonstrukcyjnych i zwykłych obywateli przyciągnęło również polityków rządzącego obozu. W świątyni obecni byli minister Andrzej Adamczyk, wojewoda Piotr Ćwik czy kurator Barbara Nowak.

Dwie zarazy

Arcybiskup przypomniał historię Powstania Warszawskiego, podkreślił rolę ofiar i konieczność pamięci o tym tragicznym w skutkach zrywie. Nie zabrakło – niestety – także odniesień do współczesności.

– Czerwona zaraza już po naszej ziemi nie chodzi. Co wcale nie znaczy, że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie marksistowska, bolszewicka, ale zrodzona z tego samego ducha – neomarksistowska. Nie czerwona, ale tęczowa – powiedział.

Jędraszewski wielokrotnie dawał wyraz swojej nietolerancji wobec osób LGBT, jak choćby podczas zakończenia 38. Pieszej Pielgrzymki Góralskiejm nigdy jednak w tak dobitnej, nienawistnej i wykluczającej formie.

Arcybiskup Jędraszewski znów atakuje. Tym razem poszło o LGBT

Dominik Jaskowiec: „Stop mowie nienawiści!”

Słowa arcybiskupa wywołały falę krytyki. Odniósł się do nich m.in. przewodniczący rady miasta Dominik Jaśkowiec, który stwierdził, że metropolita „nie rozumie najważniejszego z przykazań: Będziesz miłował swego bliźniego, jak siebie samego”.

Zasugerował też, że będzie proponował radzie miasta zmianę składu kapituły medalu Cracovia Merenti i wykreślenie z niej kontrowersyjnego duchownego. Swój post na Facebooku oznaczył hasztagiem stop mowie nienawiści.

Abp Marek Jędraszewski w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego: Czerwona zaraza już po naszej ziemi nie chodzi. Jest…

Opublikowany przez Dominik Jaśkowiec Czwartek, 1 sierpnia 2019

Słowa metropolity krakowskiego wywołały burzę wśród zwykłych obywateli. Pojawiły się głosy, że kapłan skutecznie odwraca uwagę od pedofilii w Kościele, znajdując wroga – osoby LGBT. Inicjatywa Dominika Jaśkowca spotkała się ze sporym uznaniem, poparcie dla wykluczenia Jędraszewskiego z kapituły medalu Cracovia Mereti wyraziła m.in. radna Nina Gabryś.

Zobacz także