Aktywiści klimatyczni odpowiadają na zarzuty policji. „Absurdalne”

Musisz przeczytać

Aktywiści i aktywistki Extinction Rebellion odpowiadają na zarzuty małopolskiej policji.

Małopolska policja poinformowała wczoraj o postawieniu zarzutów pięciorgu aktywistów, którzy zostali zatrzymani w zeszłym tygodniu w Krakowie w pobliżu Wawelu. Postawiono im zarzut usiłowania zniszczenia zabytku.

Aktywiści uważają, że zarzut jest absurdalny. Mural z napisem „Zatrzymajmy katastrofę klimatyczną” miał bowiem powstać z użyciem kredy w sprayu. Napis wykonany taką metodą można usunąć w ciągu minuty wilgotną szmatką, nie zostawiając żadnego śladu. Trudno więc mówić o możliwości zniszczenia zabytku w ten sposób.

Smutne bardzo, że na zdjęciach ilustrujących komunikat Policji zarekwirowane puszki są zamazane, żeby nie było widać, że to kreda (konkretnie MTN Montana Chalk Spray 400ml).

– Nie jesteśmy wandalami. Nie planowaliśmy zniszczenia czegokolwiek. Każde dziecko wie jak łatwo bez śladu usunąć kredę. Inaczej jest ze skutkami naszych klimatycznych zaniechań – mówi jeden z aktywistów.

W geście solidarności kredowy napis „Zatrzymajmy katastrofę klimatyczną” pojawił się w Lublinie. W Szczecinie na wiaduktach pojawiły się banery o tej samej treści. W Poznaniu aktywistki XR napisały (również kredą) na budynku prokuratury napis „Walczcie z katastrofa klimatyczną, nie z aktywistami”.

Przypomnijmy, że w tej sprawie m.in. przesłuchano świadków i przeszukano mieszkania zatrzymanych osób. W mieszkaniu jednej z nich ujawniono amunicję do broni palnej, na którą jej posiadacz nie miał zezwolenia.

Śledztwo wszczęła Prokuratura Rejonowa Kraków-Śródmieście Zachód. Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzut usiłowania zniszczenia zabytku, za co grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

– Dodatkowo, mężczyzna u którego znaleziono amunicję do broni palnej, odpowie za jej nielegalne posiadanie, za co grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 8. Do czasu finału sądowego tej sprawy, wobec tego podejrzanego prokuratura zastosowała środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji – podaje policja.

Więcej pisaliśmy o tym tutaj.

(ko)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca