Autocasco – co jest potrzebne i jak dobrze wybrać?

Rozważasz zakup autocasco i zastanawiasz się, na co zwracać uwagę, poszukując odpowiedniej oferty? Jeśli chcesz wiedzieć, co jest potrzebne w przypadku dobrego AC i czym się kierować, żeby znaleźć najlepszą polisę, odpowiedzi na interesujące Cię pytania udziela poniższy artykuł.

Czym jest i jak działa AC

Autocasco to ubezpieczenie nieobowiązkowe, które warto, ale nie trzeba mieć. Jego zadanie to zabezpieczenie finansowe właściciela auta na wypadek wszelkiego rodzaju szkód. AC działa niezależnie od tego, kto jest sprawcą danego zdarzenia drogowego i jaki ma ono charakter. W odróżnieniu od obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (jeśli poszukujesz tej polisy, znajdź najlepszą ofertę OC w kalkulatorze ubezpieczeniowym) autocasco obejmuje zdarzenia losowe, stłuczki, wypadki czy kradzieże.

Jeśli Twój samochód zostanie zniszczony z powodu zderzenia z sarną, zdewastowany przez pseudokibiców wracających z meczu czy zarysowany przez Twoją nieuwagę podczas manewrów parkingowych, na odszkodowanie możesz liczyć wyłącznie pod warunkiem, że masz wykupione AC. Jak zatem wybrać autocasco? Na co zwracać uwagę? Co jest niezbędne w tym ubezpieczeniu? Tego dowiesz się z poniższych akapitów.

Jak wybrać autocasco

Zakres ochrony

To najważniejszy element autocasco, na którym należy się skupić. Przy wyborze AC zwracaj uwagę przede wszystkim na to, jaką ochronę zapewnia polisa. Mianowicie powinna ona być dopasowana do Twoich potrzeb i oczekiwań, obejmując szkody prawdopodobne w Twoim przypadku. Jednocześnie zapoznaj się z wykluczeniami z odpowiedzialności ubezpieczeniowej towarzystwa, żeby mieć pewność, że wśród nich nie znajdują się sytuacje, które mogą Ci się przydarzyć.

Wartość sumy ubezpieczenia

Suma ubezpieczenia powinna odpowiadać wartości auta. Upewnij się, że tak jest, bo jeżeli będzie za wysoka, niepotrzebnie zapłacisz przesadnie dużą składkę. Z kolei w przypadku zbyt niskiej sumy ubezpieczenia ewentualne odszkodowanie będzie zaniżone i nie pokryje powstałych strat.

Wysokość wkładu własnego przy szkodzie

Wkładem własnym określa się kwotę, o którą zostanie pomniejszone ewentualne odszkodowanie. Może być ona wyrażona zarówno jako liczba bezwzględna, np. 300 zł, jak i procentowo, np. 5% wartości szkody. Niektóre towarzystwa wymagają wkładu własnego na określonym poziomie, a inne dają wolną rękę w tym zakresie. W każdym razie wraz ze wzrostem wkładu własnego maleje składka i odwrotnie – jeśli wkład własny wzrasta, maleje cena AC.

Dostępne warianty rozliczenia szkody

Rozliczenie szkody w ramach autocasco może odbywać się w oparciu o metodę gotówkową lub bezgotówkową. Zasadniczo korzystniejszy i mniej kłopotliwy jest wariant bezgotówkowy, w przypadku którego wszelkie rozliczenia odbywają się pomiędzy towarzystwem ubezpieczeniowym a warsztatem naprawczym. Z kolei wariant gotówkowy wiąże się z wyceną szkód i przekazaniem pieniędzy na naprawę właścicielowi auta.

Rodzaj części i spadek ich wartości

Wybierając AC, dowiedz się, czy szkody są naprawiane przy użyciu oryginalnych części, czy zamienników. Co oczywiste, lepszym, ale też droższym rozwiązaniem jest wybór autocasco uwzględniającego naprawę szkody z wykorzystaniem oryginalnych części. Zorientuj się również, czy części ulegają amortyzacji, co oznacza spadek ich wartości w czasie i nie jest Ci na rękę.

Wysokość minimalnej kwoty odszkodowania

Aby nie wypłacać odszkodowania za każdą najmniejszą szkodę, wiele towarzystw wyznacza jej minimalną wartość. Koniecznie dowiedz się, ile ona wynosi.

Porównanie cen

Przed kupnem autocasco porównaj dostępne oferty pod kątem ceny. Jeśli chcesz kupić korzystne ubezpieczenie AC – kalkulator-oc-ac.auto.pljest stroną, która Ci w tym pomoże.

/artykuł sponsorowany/

Najnowsze

Co w Krakowie