Autostrada A4 Katowice – Kraków znowu podrożeje. Zapłacimy więcej za przejazd

Koncesjonariusz autostrady A4 wystąpił do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z wnioskiem o zgodę na zmianę opłat za przejazd autostradą dla pojazdów wszystkich kategorii. Nowy cennik zacznie obowiązywać od 3 kwietnia 2023 roku.

Spółka Stalexport Autostrada Małopolska przekazała, że wystąpiła do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad o zgodę na zmianę stawek za przejazd autostradą dla pojazdów wszystkich kategorii.

Opłaty miałaby wzrosnąć do 15 zł z 13 zł dla pojazdów kategorii 1 (innych niż motocykle) oraz do 46 zł z 40 zł dla pojazdów kategorii 2,3,4 i 5.

„Jednocześnie Stalexport Autostrada Małopolska planuje utrzymanie stawki preferencyjnej dla transakcji automatycznych (A4Go, Telepass, videotolling) dla pojazdów kategorii 1” – informuje spółka. Podwyżki dla pozostałych kategorii będą konsultowane z GDDKiA.

To kolejna podwyżka za przejazd w ostatnim czasie. 4 lipca ubiegłego roku opłata wzrosła  od 1 zł dla auta osobowego do 5 zł dla największych pojazdów na każdej bramce.

W ubiegłym roku GDDKiA  krytykowała koncesjonariusza za podwyżki. Uznawała jest za niezasadne i apelowała wręcz o wycofanie się z planów. „Przede wszystkim zwróciliśmy uwagę na znaczną skalę podwyżki oraz na fakt, że prognozy ruchu, na podstawie których podjęto decyzję o podwyższeniu opłat, nie uwzględniały trwającej od 24 lutego br. wojny na terenie Ukrainy. Konflikt ten ma znaczący wpływ zarówno na kwestie społeczne, jak i gospodarcze i nie można go pominąć w analizach dotyczących przyszłego ruchu na autostradzie A4” – pisała GDDKiA w wakacje.

Pomimo tego GDDKiA  podwyżki zatwierdziła. Przy okazji poprzednich podwyżek GDDKiA informowała, że nie ma formalnych możliwości, by zmusić koncesjonariusza do zmiany planów. Wszystko wskazuje na to, że tym razem będzie podobnie.

(JS)

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie