Barbara Nowak o „Dziadach” w Teatrze Słowackiego: Haniebne używanie wieszcza

Musisz przeczytać

Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak odradza szkołom wyjścia do Teatru Słowackiego w Krakowie na „Dziady”. Jej zdaniem ten spektakl to :haniebne używanie dzieła wieszcza A. Mickiewicza dla celów politycznej walki współczesnej opozycji antyrządowej z polską racją stanu”.

Barbara Nowak słynie z kontrowersyjnych wpisów w mediach społecznościowych. Tym razem poszło o Dziady” wystawiane w Teatrze Słowackiego. „W związku z pytaniami dot. najnowszej interpretacji „Dziadów” w krakowskim teatrze J. Słowackiego, Małopolski Kurator Oświaty informuje: spektakl zawiera treści, które nie wpisują się w cele systemu oświaty określone w art. 1 pkt 1-3 Prawo Oświatowe” – czytamy w jej wpisie na Twitterze.

Ale to nie koniec jej krytycznej oceny. „ODRADZAM organizację wyjść szkolnych na spektakl „Dziady” w Teatrze J. Słowackiego. W mojej ocenie, haniebne jest używanie dzieła wieszcza A. Mickiewicza dla celów politycznej walki współczesnej opozycji antyrządowej z polską racją stanu” – czytamy dalej w jej wpisie.

Co tak wzburzyło panią kurator? W „Dziadach” w reżyserii Mai Kleczewskiej, których premiera odbyła się kilka dni temu, Konrad to kobieta – kaleka i wykluczona. Do tego w dramacie jest pełno odniesień do obecnej sytuacji polityczno-społecznej. Są wątki dotyczące Strajku Kobiet, migrantów na naszej granicy, podziałów wśród Polaków czy sytuacji w polskim Kościele. Jak informuje „Miasto pociech”, Barbara Nowak na przedstawieniu nie była, ale „uzyskała na jego temat informacje”.

Stanowisko małopolskiej kurator oświaty dosadnie skomentował były poseł PO Grzegorz Lipiec. „Ciekawe, czy zdejmą z afisza, jak w 1968?” – spytał zaczepnie.

Fot. screen facebook Grzegorza Lipca

W 1967 roku wielkie polityczne emocje wywołały „Dziady” w reżyserii Kazimierza Dejmka, wystawiane w Teatrze Narodowym w Warszawie. Przedstawienie zostało zdjęte w styczniu 1968 roku – na polecenie władz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej – partii, która rządziła w komunistycznej Polsce.

(red)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca