Będą protestować przeciwko nadaniu Wandzie Półtawskiej honorowego obywatelstwa Krakowa

Musisz przeczytać

„To decyzja skandaliczna – tak o nadaniu honorowego obywatelstwa Wandzie Półtawskiej mówią działacze organizacji „Dość Milczenia” i zapowiadają w najbliższą środę protest pod Urzędem Miasta Krakowa na placu Wszystkich Świętych 

Inicjatywa nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Krakowa Wandzie Półtawskiej wzbudziła spore kontrowersje i podzieliła radnych. Za przyznaniem honorowego obywatelstwa zagłosowało 24 radnych, 13 było przeciw, a jedna osoba się wstrzymała. Jak głosi uchwała, tytuł ten przyznano „Wandzie Półtawskiej, doktorowi nauk medycznych, specjalistce w dziedzinie psychiatrii, profesorowi nadzwyczajnemu Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, za całokształt dokonań, postawę życiową oraz w dowód uznania Jej szczególnych zasług”.

Z takim uzasadnieniem uchwały nie zgadzają się działacze organizacji „Dośc Milczenia”, którzy maja zamiar „poinformować radnych i radne co sądzimy o ich haniebnej decyzji!
Wymienimy z imienia i nazwiska każdą osobę, która – oddając głos za – poparła homofobię, transfobię, piekło kobiet i uznała wyższość prawa boskiego nad prawami człowieka w pracy lekarza”. Według organizatorów protestu, nadanie honorowego obywatelstwa  Półtawskiej jest „niezgodne z oficjalną polityką miasta Krakowa” a rada miasta „większością głosów radnych PiS i Przyjaznego Krakowa od Jacka Majchrowskiego” podjęła skandaliczną i haniebną decyzję. 

Kandydatura Półtawskiej wzbudziła sprzeciw również wśród części radnych, głównie klubów Platforma – Koalicja Obywatelska i Nowoczesny Kraków z powodu poglądów Półtawskiej dotyczących min. zapłodnienia metodą in vitro. Szef klubu Platforma Koalicja Obywatelska argumentował, iż  Wanda Półtawska, mimo wielu jej zasług, nie jest godna Honorowego Obywatelstwa, bo dzieli ludzi na lepszych i gorszych. Małgorzata Jantos z klubu Nowoczesny Kraków odwoływała się do książki  Wandy Półtawskiej „In vitro. Zagrożona godność”, w której według radnej, autorka kwestionuje in vitro jako formę leczenia bezpłodności pomimo faktu, iż jest to metoda naukowa. Radna Jantos stwierdziła, że w książkę padają stwierdzenia , że in vitro to największy grzech

(JS)

 

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

2 KOMENTARZE

2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca