Będę szersze chodniki dla pieszych. Ciąg dalszy zamieszania z parkowaniem aut

Zamieszania z parkowaniem aut na chodnikach ciąg dalszy. Po doniesieniach medialnych o zmianach w przepisach, które po 21 września mogły uniemożliwić parkowanie autem na chodniku, do sprawy odniosło się Ministerstwo Infrastruktury. Jak wynika z komunikatu ministerstwa, parkowanie zostaje po staremu. W zamian piesi mają dostać szersze chodniki.

„W nawiązaniu do nieprawdziwych i wprowadzających w błąd doniesień medialnych informujemy, że znowelizowane przepisy ustawy – Prawo o ruchu drogowym, które będą obowiązywały od 21 września br., w żaden sposób nie zmieniają obowiązującej możliwości zatrzymania lub postoju pojazdu samochodowego na drodze dla pieszych” – oświadcza Ministerstwo Infrastruktury.

Źródłem zamieszania jest w tym przypadku znowelizowana ustawa o zmianie ustawy o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg. W jej treści pojawiła się nowa definicja chodnika, która – teoretycznie – wykluczać ma możliwość wjeżdżania na nie pojazdami mechanicznymi. Na tej podstawie pojawiły się spekulacje, że autorom przepisów chodzić ma o zakazanie możliwości parkowania samochodów na chodnikach. 

Jak zaznaczył wiceminister infrastruktury Rafał Weber, głównym  celem wprowadzanych zmian jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

– Z nowych przepisów wynika, że zarządy dróg powinni dążyć do takiego projektowania dróg i zatwierdzania projektów organizacji ruchu, które zwiększają bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Nowe przepisy nie wprowadzają żadnych ograniczeń ani niedogodności dla kierowców, pieszych czy rowerzystów – powiedział wiceminister

Od 21 września zakaz parkowania na chodniku w Krakowie?

Co to oznacza dla pieszych i zmotoryzowanych? W dalszym ciągu będzie możliwe zatrzymanie lub postój kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t na drodze dla pieszych, m. in. pod warunkiem, że szerokość chodnika (a więc części składowej drogi dla pieszych, która pozostaje do dyspozycji pieszych) jest nie mniejsza niż 1,5 m.

Zmienia się za to wymagana szerokość chodnika na drodze dla pieszych. Zgodnie z nowymi przepisami techniczno-budowlanymi minimalna szerokość chodnika powinna wynosić 1,80 m. Dotychczasowe przepisy wymagały, aby szerokość chodnika odsuniętego od jezdni wynosiła jedynie 1,50 m.

„Zarówno w obecnych, jak i nowych przepisach dopuszczono możliwość odstępstwa od tych szerokości, ale jedynie w nadzwyczajnych okolicznościach. Możliwe będzie zwężenie chodnika do nie mniej niż 1 m, ale pod warunkiem zaprojektowania miejsc do wymijania się osób ze szczególnymi potrzebami” – oświadczyło Ministerstwo Infrastruktury.

Z nowych przepisów wynika, że zarządcy dróg powinni dążyć do takiego projektowania dróg i zatwierdzania projektów organizacji ruchu, które porządkują funkcje poszczególnych części drogi, zwiększają ich czytelność, a w konsekwencji zwiększają bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

(JS)

 

Najnowsze

Co w Krakowie