Będzie ciszej i czyściej! MPK stawia na autobusy elektryczne

W przyszłym roku na krakowskich ulicach pojawi się 20 ultranowoczesnych autobusów od polskiej firmy Solaris Bus & Coach SA. Kontrakt wart jest 42,8 mln zł.

Firma Solaris wygrała przetarg na dostawę 20 autobusów (17 autobusów 12-metrowych i 3 przegubowe o długości 18 metrów).

Nie będą to byle ogórki, a najnowsze produkty – Solaris Urbino 12, które zdobyły tytuł najlepszego autobusu miejskiego roku 2017 w prestiżowym konkursie „Bus of The Year”. Są nie tylko ekologiczne i bardzo ciche, ale też wygodne. To autobusy niskopodłogowe, wyposażone oczywiście w klimatyzację, automat biletowy i monitoring, który poprawia bezpieczeństwo pasażerów.

Podobne autobusy elektryczne od początku września kursują już na linii 154 łączącej Dworzec Główny Zachód z Prądnikiem Białym. Cztery pojazdy Solaris Ubrino Electric (zakupione łącznie za 7,5 mln zł) zastąpiły na tej linii inne autobusy elektryczne, które wcześniej MPK wypożyczało od kilku producentów. Są wyposażone w baterie o pojemności 80 kWh. Można je uzupełniać energią elektryczną na dwa sposoby. Z ładowarek typu plug-in o mocy 20 kW zlokalizowanych w zajezdni lub z wykorzystaniem pantografu na specjalnej stacji ładowania zbudowanej przy ulicy Pawiej, wykorzystującej zasilanie z trakcji tramwajowej.

MPK eksploatuje autobusy elektryczne już od 29 kwietnia 2014 roku. Wypożyczone od kilku producentów pojazdy od tego dnia cały czas kursowały na linii nr 154. Kraków był pierwszym polskim miastem, w którym funkcjonowała regularna linia obsługiwana autobusami z napędem elektrycznym.

Zamówienie 20 autobusów elektrycznych jest częścią dużego projektu realizowanego przez MPK SA w Krakowie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Oprócz 20 autobusów elektrycznych MPK SA kupiło 60 autobusów 12-metrowych, 12 autobusów hybrydowych i 15 autobusów typu midi.

Ekologiczne autobusy to świetna wiadomość dla każdego miasta, a szczególnie dla Krakowa. Smog pójdzie na dietę, a co niemal równie ważne – na naszych ulicach będzie nieco ciszej.

(mm)

fot. MPK

Najnowsze

Co w Krakowie