Będzie dwujezdniowa droga z Krakowa aż do granicy w Chyżnem

Fot. (GDDKiA Kraków -s7-.lubien-rabka.pl)

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zdecydowała, że droga nr 7 z Rabki do Chyżnego będzie mieć dwie jezdnie. A to oznacza, że z Krakowa do granicy ze Słowacją będzie prowadzić szlak komunikacyjny o charakterze drogi ekspresowej.

GDDKiA właśnie ogłosiła przetarg na opracowanie studium korytarzowego dla dwujezdniowej DK7 Rabka-Chyżne. Do tej pory ostatni odcinek zakopianki planowany był jako droga jednojezdniowa. Nowy przetarg oznacza, że kierowcy w przyszłości pojadą dwoma jezdniami z Krakowa do Nowego targu, a odbijający w Rabce w kierunku Słowacji też będą korzystać z drogi z dwoma osobnymi jezdniami.

Oczywiście nie tak szybko. W najbliższych latach gotowa będzie droga ekspresowa Lubień – Rabka, co oznacza, że dwie jezdnie będą się ciągnąć od Krakowa do Rabki. Następny odcinek – do Nowego Targu jest już przygotowywany i tam zakopianka zostanie poszerzona w ciągu kilku najbliższych lat. Między Nowym Targiem a Zakopanem nie jest planowana droga ekspresowa.

Za to zapadła decyzja, że będzie szersza trasa z Rabki w kierunku Chyżnego. Powstanie droga z dwoma jezdniami, na każdej będą po dwa pasy ruchu (każdy o szerokości 3,5 metra), jezdnie ma dzielić pas o szerokości 5 metrów. Po takiej drodze będzie można jeździć z prędkością do 100 km/h.

Na razie GDDKiA jest na etapie analiz. Obecnie ogłoszony przetarg wyłoni wykonawcę koncepcji przebiegu nowej trasy uwzględnieniem regionalnych i lokalnych uwarunkowań geograficznych, przyrodniczych i społecznych. – Dokumentacja ta służy inwestorowi do wstępnej oceny sensowności zamierzenia inwestycyjnego i argumentacji za lub przeciw dalszym pracom projektowym – zaznacza Iwona Mikrut z krakowskiego oddziału GDDKiA.

GS

Zobacz także