Będzie nowy dyrektor Muzeum Armii Krajowej w Krakowie?

Urząd Miasta Krakowa zapowiada ogłoszenie konkursu na dyrektora Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”. Konkurs zostanie ogłoszony na przełomie lutego i marca, wskazania kandydata na szefa Muzeum AK można się spodziewać w sierpniu. Nowy dyrektor zacznie pracę 1 października.

Obecnie dyrektorem Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie jest dr Marek Lasota. To były radny Platformy Obywatelskiej i były kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Krakowa. Ubiegał się o prezydenturę w 2014 roku i przegrał walkę obecnym prezydentem Jackiem Majchrowskim. Został wtedy radnym miejskim – z mandatu zrezygnował w 2017 roku, kiedy objął stanowiska dyrektora Muzeum AK. Przez wiele lat Marek Lasota pracował w Instytucie Pamięci Narodowej, był przez kilka lat dyrektorem krakowskiego oddziału IPN. Głośno Marku Lasocie było znowu w kwietniu 2021 roku, kiedy złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Muzeum przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu – w geście sprzeciwu wobec włączenia do niej byłej premier Beaty Szydło.

Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie jest samorządową instytucją kultury, której organizatorami są: Gmina Miejska Kraków i Województwo Małopolskie. Głównym celem działalności Muzeum AK jest gromadzenie i zabezpieczanie zbiorów związanych z profilem tematycznym instytucji oraz badania naukowe prowadzące do nadania kontekstu kulturowego gromadzonym zbiorom. Do równorzędnych celów należy upowszechnianie wiedzy w tematach: historii XX wieku, II wojny światowej, Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, które Zespół Muzeum realizuje poprzez działalność: edukacyjną, naukową, wystawienniczą, informacyjną i promocyjną. Zadaniem Muzeum jest również upamiętnianie ludzi i wydarzeń związanych z czynem niepodległościowym, w szczególności z fenomenem jakim w skali światowej było Polskie Państwo Podziemne.

Najnowsze

Co w Krakowie