Będzie podwyżka opłat za egzamin na prawo jazdy

Przyszłych kierowców czeka podwyżka opłat za egzamin na prawo jazdy. Droższy będzie zarówno egzamin teoretyczny, jak i praktyczny. Decyzję o podwyżce jeszcze w tym miesiącu podejmie małopolski sejmik. Wyższe opłaty zaczną więc obowiązywać na przełomie marca i kwietnia.

Gotowy jest już projekt uchwały w sprawie „wysokości opłaty za przeprowadzenie egzaminów państwowych sprawdzających kwalifikacje osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz kierujących pojazdami na obszarze województwa małopolskiego”. Radni sejmiku po raz pierwszy podejmą decyzję w tej sprawie. Do niedawna za ustalanie opłat za egzaminy na prawo jazdy odpowiadało Ministerstwo Infrastruktury. Obecne stawki zostały ustalone dziesięć lat temu. Przyszłych kierowców czeka więc spora podwyżka.

Obecnie za część teoretyczną egzaminu na prawo jazdy trzeba zapłacić 30 złotych. Teraz opłata wzrośnie do 50 złotych.

Dla egzaminu praktycznego mają być ustalone dwie stawki (obecnie jest ich siedem). Przy kategoriach AM, A1, A2, A, B1, B, C1, D1 lub T albo uprawnieniach do kierowania tramwajem opłata ma wynosić 200 złotych. Dla kategorii B+E, C1+E, C, C+E, D, D+E lub D1+E będzie to 250 zł.

Obecnie za najbardziej popularny egzamin na kategorię B (samochody osobowe) trzeba zapłacić 140 złotych. Po podwyżce opłata wzrośnie o 60 złotych.

W uzasadnieniu do projektu uchwały w sprawie opłat za egzamin na prawo jazdy urzędnicy marszałka podają, że obecne koszty przeprowadzania egzaminów w Małopolskich Ośrodkach Ruchu Drogowego w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu są wyższe niż wysokość opłaty. I to w każdym przypadku. Ośrodki miały też kłopoty w czasie pandemii koronawirusa, kiedy ograniczono możliwości egzaminowania przyszłych kierowców. A przyjęty niegdyś model ekonomiczny funkcjonowania ośrodków egzaminowania zakładał, że uzyskanie przychody związane z realizacją egzaminów dodatkowo będą przeznaczone na finansowanie inicjatyw z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Urzędnicy marszałka nie kryją, że bez podwyżki na poprawę bezpieczeństwa pieniędzy nie będzie.

(GS)

Najnowsze

Co w Krakowie