Bez zimowej przerwy na budowie północnej obwodnicy Krakowa [zdjęcia]

Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych trwają prace na budowie drogi ekspresowej S52 Północnej Obwodnicy Krakowa – twierdzi Iwona Mikrut z krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Prowadzone są głównie prace mostowe, ale w ograniczonym zakresie robione są także wykopy.

Budowa północnej obwodnicy Krakowa

Zdjęcie 1 z 7

Zgodnie z umową wykonawca może wstrzymać prace na okres zimowy czyli od 15 grudnia do 15 marca. Wykonawca Północnej Obwodnicy Krakowa kontynuuje jednak prace w takim zakresie na jaki pozwalają warunki atmosferyczne – zaznacza Iwona Mikrut.

Wykonywane i wykonane prace
W ostatnim czasie trwało betonowanie różnych elementów obiektów inżynierskich. Zabetonowano:
-korpus przyczółku wiaduktu w ciągu S52 nad ul. Parkową i potokiem Bibiczanka w Zielonkach,
-ławę fundamentową wiaduktu w ciągu ul. Długiej w Zielonkach,
-pierwszy segment stropu tunelu w Zielonkach (od strony portalu wschodniego),
-ławę fundamentową podpory wiaduktu nad ul. Jurajską w Krakowie.
W zakresie robót drogowych prowadzone są prace przy wykopie. Trwa transport kruszywa.

Do tej pory zakończona została wycinka drzew i rozbiórka obiektów kolidujących z drogą ekspresową. Trwa przebudowa sieci: gazowych, wodociągowych, energetycznych i teletechnicznych. Ukończono 90 % dróg technologicznych.

Prawie 500-metrowy tunel w Batowicach ma wykonane ściany szczelinowe oraz płytę stropową. Kontynuowany jest wykop podstropowy. Dotychczas wykopano około 46 000 m3 materiału ziemnego czyli ponad połowę materiału, który należy usunąć. Zakończenie tych robót przewidziane jest na koniec maja 2022 r. Rozpoczęły się już wykonywanie betonów podkładowych pod płytę denną tego tunelu. Na niej zrealizowana zostanie konstrukcja jezdni.

Powstaje też 650 metrowy tunel w Zielonkach. Wykonywane są ściany szczelinowe i strop. W przeciągu miesiąca, jeżeli tylko nie pogorszy się aura, zostanie nasunięty ostatni element konstrukcji nośnej, najdłuższej estakady (ponad 560 m) nad potokiem Sudoł Dominikański i ul. Krakowską. Trwa budowa Obwodu Utrzymania Autostrady.

Podczas prac drogowych z wykopów uzyskano już pół miliona m3 materiału ziemnego i ćwierć miliona m3 zużyto na nasypy. Obecnie poziom zaawansowania robót wynosi ok. 40 proc.

Ważna i potrzebna inwestycja
W ramach inwestycji wybudowana zostanie dwujezdniowa droga ekspresowa S52 o długości ok. 12,5 km , na odcinku od węzła Modlnica (z rozbudową węzła) do węzła Kraków Mistrzejowice, który powstanie w ramach budowy S7. Każda jezdnia będzie miała po trzy pasy ruchu. W ciągu trasy ekspresowej powstanie 27 obiektów inżynierskich, 4 km murów oporowych oraz 25 km dróg dojazdowych do obsługi przyległych terenów.

Wybudowane zostaną węzły:
•Modlnica – do istniejącego węzła dobudowane zostaną cztery łącznice
•Zielonki – węzeł na skrzyżowaniu POK S52 z ulicami : Na Zielonki, Ks. Adama Zięby, Waliszewskiego, Na Popielówkę i projektowaną przez samorząd wojewódzki Trasą Wolbromską
•Węgrzce – w miejscu skrzyżowania z DK7 i Al. 29-listopada
•Batowice – w miejscu skrzyżowania S52 i drogi powiatowej (ul. Karola Wojtyły)
S52 POK zostanie połączona węzłem Mistrzejowice z S7 i ten sposób zamknięta będzie IV obwodnica Krakowa. Ciąg obwodnic połączy wszystkie wyloty dróg krajowych po północnej stronie miasta (A4, DK 79, DK 94, S7).

Zgodnie z podpisaną umową inwestycja powinna być ukończona w lipcu 2023 r.

(red, fot. GDDKiA)

Najnowsze

Co w Krakowie