Biegacze sparaliżują ulice Krakowa? Główne mosty i ulice zamknięte na czas biegu

Musisz przeczytać

Szykują się poważne utrudnienia dla kierowców, pasażerów komunikacji miejskiej i pieszych w Krakowie. W trakcie biegu organizatorzy zamkną m.in  most Dębnicki oraz stopień wodny na Dąbiu. Wyłączone z ruchu będą aleje Słowackiego i Mickiewicza oraz al. Pokoju. 

W niedzielę, 16 października, na drogach Krakowa odbędą się 8. Cracovia Półmaraton Królewski i rywalizacja na 5 km pod hasłem „Biegiem do Igrzysk”. 

Start nastąpi z ul. Stanisława Lema – przed największą halą widowiskowo-sportową w Polsce, która ponownie będzie bazą imprezy. Meta zlokalizowane będzie na płycie głównej w TAURON Arenie Kraków, gdzie biegacze będą finiszować w blasku świateł.

fot. ZIS Kraków

W trakcie biegu Uczestnicy półmaratonu przebiegną przez krakowski Rynek Główny, na który dotrą Plantami i ul. Wiślną, a następnie podążą ul. Grodzką, św. Idziego i Bernardyńską. 

fot. ZIS Kraków

 16 października od północy do godziny 18.00 zamknięta zostanie ulica Lema w obu kierunkach (w związku z budową, a następnie demontażem infrastruktury biegów), z dopuszczeniem:

 • od strony ul. Mogilskiej do godz. 9.00 dojazdu dla organizatora oraz uczestników półmaratonu do parkingu przy TAURON Arenie Kraków i dojazdu do osiedla przy ul. Lema 5 i 5A)
 • od strony al. Pokoju pod nadzorem dojazdu do osiedla przy ul. Lema 15A,15B,15C,15D,15E.

Od godz. 8.30 do 13.30 (w związku z biegiem na 5 km) zamknięta zostanie południowa jezdnia al. Jana Pawła II na odcinku od ul. Lema do ul. Stella-Sawickiego (kierunek Nowa Huta).

Od godz. 8.30 do 13.30 zamknięte zostaną pozostałe ulice na trasie biegu, w tym:

 • al. Pokoju (od ul. Fabrycznej do ronda 308 Dywizjonu) kierunek w stronę Nowej Huty oraz al. Pokoju (od ronda 308 Dywizjonu do ul. Świtezianki) kierunek do Ronda Grzegórzeckiego
 • al. Krasińskiego zamknięta w obu kierunkach (od al. Focha w kierunku ul. Kościuszki dopuszczone wyłącznie pojazdy KMK po wydzielonym pasie)
 • al. Mickiewicza zamknięta (od ul. Czarnowiejskiej w stronę Mostu Dębnickiego)
 • wyjazd z (ul. Czarnowiejskiej oraz ul. Reymonta) do al. Mickiewicza tylko w kierunku placu Inwalidów. Wyjazd z ul. Piłsudskiego (i ulic do niej dochodzących) w prawo w al. Mickiewicza w kierunku al. Słowackiego. Wyjazd z ulic: Olendry, Kadrówki, Ingardena będzie możliwy do al. Mickiewicza i dalej przełączką przy Bibliotece Jagiellońskiej na drugą jezdnię w kierunku placu Inwalidów. Wyjazd z parkingu podziemnego przy Muzeum Narodowym będzie możliwy do al. Adama Mickiewicza po torowisku tramwajowym pod nadzorem osób uprawnionych do kierowania ruchem
 • al. Focha – zamknięta od ul. Kałuży w kierunku al. Krasińskiego (wjazd z al. Focha w al. Krasińskiego tylko dla autobusów KMK);
 • al. 3 Maja (wyjazd z ulic: ul. Oleandry, Kadrówki, Ingardena tylko do al. Mickiewicza)
 • plac Wszystkich Świętych, ul. Św. Idziego, ul. Podzamcze, ul. Powiśle (wyjazd z parkingu podziemnego w rejonie placu Na Groblach wygrodzonym pasem w stronę ul. Zwierzynieckiej)
 • ul. Konopnickiej, Most Dębnicki: zamknięta jezdnia w stronę centrum. Wyjazd z ul. Kościuszki tylko w prawo na Most Dębnicki
 • wyjazd z ul. Orawskiej do ul. Konopnickiej możliwy jedynie w stronę Ronda Matecznego. Dojazd do ul. Orawskiej tylko i wyłącznie ul. Długosza i ul. Kalwaryjską
 • wyjazd z ul. Zamkowej i ul. Sandomierskiej będzie możliwy wygrodzonym buspasem pod prąd do ronda Grunwaldzkiego
 • wyjazd z parkingu przy dawnym Hotelu Forum korytarzem wyjazdowym w stronę ronda Grunwaldzkiego
 • ul. Barska do Ludwinowskiej, ul. Ludwinowska (wyjazd z ul. Zatorskiej, ul. Tureckiej i ul. Swoboda oraz z osiedla przy ul. Ludwinowskiej będzie możliwy wygrodzonym pasem w kierunku ul. Jana Długosza)
 • ul. Stoczniowców, ul. Ofiar Dąbia – korytarz dojazdowy jedynie do ul. Bajecznej (dla mieszkańców części osiedla Na Dąbiu od strony ul. Bajecznej) od skrzyżowania ulic: Nowohucka – Stoczniowców
 • ul. Widok, korytarz wyjazdowy prowadzący al. Pokoju w kierunku Ronda 308 Dywizjonu.

Ruch pieszy na przecięciu z trasą będzie regulowany przez służby porządkowe. Na trasie półmaratonu do godz. 14.00 wprowadzone będą dla pojazdów zakazy zatrzymywania się znakami B-36, oraz na części ulic znakami B-36 +T-24 gdzie pojazdy będą usuwane na koszt właściciela. W związku z imprezą wyłączone zostaną drogi dla pieszych i rowerów: al. 3 Maja (od strony Błoń), na bulwarach Wiślanych (od Stopnia Wodnego na Dąbiu do Wawelu oraz droga dla rowerów na ul. Lema (po stronie TAURON Areny Kraków). W dniu 16 października zaopatrzenie firm zlokalizowanych wewnątrz pierwszej obwodnicy będzie możliwe do godz. 6.00. Nocne godziny zaopatrzenia pozostają bez zmian.

Szczegółowe informacje odnośnie zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w dniu 16 października znajduje się na stronie ZTP.

Znamy trasę 8. Cracovia Półmaratonu Królewskiego (animacja trasy, video)

(JS)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca