Bieżanów wciąż zagrożony. Deweloper zablokuje budowę ważnego zbiornika?

Po ostatnich powodziach głośno jest o budowie infrastruktury, która zabezpieczyłaby miasto przed ulewami. Okazuje się, że jedną z planowanych inwestycji może zablokować deweloper.

„Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie od lat planuje wybudować zbiorniki przeciwpowodziowe, które zabezpieczą mieszkańców Starego Bieżanowa i os. Złocień przed podtopieniami” – poinformował magistrat w komunikacie dzień po ogromnej ulewie, która podtopiła Kraków. Zdaniem magistratu zbiorniki retencyjne Malinówka I i Malinówka II, pogłębienie Drwini Długiej i likwidacja trzech podpiętrzeń, a także przepompownia na osiedlu Kabel – to kluczowe inwestycje, które zabezpieczą miasto przed podtopieniami. Więcej pisaliśmy o tym tutaj.

Okazuje się, że jedna z planowanych inwestycji może nie dojść do skutku. Jak informują Wody Polskie projekt „Budowa suchego zbiornika małej retencji: Zbiornik Malinówka 3 na potoku Malinówka” jest zagrożona. To zbiornik, który ma powstać na terenie gminy Wieliczka.

Realizację może zablokować deweloper. Właściciel nieruchomości, który w planie ma budowę osiedla na 16 domów szeregowych, odwołuje się od procedowanych decyzji Wód Polskich, co skutkuje brakiem możliwości wydania decyzji realizacyjnej, a w konsekwencji rozpoczęciem robót budowlanych.

„W trakcie konsultacji społecznych projektu PPNiP (Plan Pozyskania Nieruchomości i Przesiedleń) dla inwestycji deweloper zadał pytanie o możliwość zablokowania inwestycji. Wody Polskie podjęły rozmowy z deweloperem zostając poinformowane, że ma on już zaawansowane plany inwestycyjne dotyczące zabudowy mieszkaniowej w Wieliczce” – czytamy w komunikacie Wód Polskich.

Wedle założeń zbiorniki będą pracować w kaskadzie 5 zbiorników: dwóch na rzece Serafie (w tym istniejący zbiornik Bieżanów) oraz trzech na potoku Malinówka. Całość inwestycji ma kluczowe znaczenie dla podniesienia zabezpieczenia przeciwpowodziowego Starego Bieżanowa. Pięć zbiorników zabezpieczy obszar 16,5 tys. ha.

„Podkreślamy, iż brak realizacji jednego ze zbiorników nie zapewni wymaganej dla bezpieczeństwa Bieżanowa pojemności przeciwpowodziowej systemu zbiorników” – informują Wody Polskie.

Jak już informowaliśmy, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski powołał zespół zadaniowy ds. przeciwdziałania następstwom nawalnych deszczów na terenie Starego Bieżanowa. Najnowsze ustalenia tego zespołu dotyczą pojawienia się w tym rejonie miasta magazynów z workami z piaskiem, dostępnych dla mieszkańców. W najbliższym czasie opracowany zostanie system szybkiego informowania o potencjalnym zagrożeniu powodziowym.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie