Bieżanów zyskał trzy suche zbiorniki przeciwpowodziowe

Za prawie 30 mln złotych w dolinie rzeki Serafy, powstały trzy suche zbiorniki przeciwpowodziowe. Mają one chronić przed potopieniami nie tylko mieszkańców krakowskiego Bieżanowa, ale także miejscowości w powiecie wielickim.

Wody Polskie w Krakowie zakończyły prace na zbiornikach Malinówka 1, Malinówka 2 i Serafa 2. Koszt budowy tych trzech zbiorników to prawie 30 mln zł. W ramach prac wykonano urządzenia przelewowo upustowe, zapory boczne, zaporę czołową zbiornika oraz czaszę zbiornika. Aktualna pojemność trzech zbiorników i zbiornika Bieżanów wynosi 336 tys. m sześc.

Obiekty będą pracować w kaskadzie pięciu zbiorników: dwóch na rzece Serafie (w tym istniejący zbiornik Bieżanów) oraz trzech na potoku Malinówka. Pięć zbiorników zabezpieczy obszar 16,5 tys. ha. Całość inwestycji ma kluczowe znaczenie dla podniesienia zabezpieczenia przeciwpowodziowego Starego Bieżanowa. System polderów pozwoli zmniejszyć zagrożenie powodziowe na rzece Serafie poniżej Wieliczki, a w szczególności ochroni osiedle Stary Bieżanów. To właśnie w tym rejonie, ze względu na wypłycenie koryta rzeki oraz gęstą zabudowę bardzo często dochodzi do podtopień i lokalnych zalewów terenu.

O prawidłowym funkcjonowaniu zbiorników mieliśmy już okazję się przekonać w nocy z 17 na 18 maja 2023 r., podczas której w wyniku intensywnych opadów deszczu wody wystąpiły z koryta, ale nie spowodowały piętrzenia na Zbiornikach Malinówka 1 oraz Serafa 2, a jedynie wypełniły kanały dolotowe. Przepływające ilości wody mieściły się w przekrojach upustów dennych urządzeń przelewowo upustowych. Na Zbiorniku Malinówka 2 nastąpiło piętrzenie i część wód opadowych zostało zatrzymanych na kilka godzin w czaszy zbiornika.

Serafa zabezpieczona przed powodzią. Zakończył się montaż specjalnych grodzic

 

Inwestycje realizowane są w ramach Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły, przy udziale międzynarodowych instytucji finansowych – Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju, Banku Rozwoju Rady Europy oraz budżetu państwa.

Patrycja Bliska 

 

Najnowsze

Co w Krakowie