Brakuje rąk do pracy przy ŚDM

Brakuje chętnych do pomagania w czasie Światowych Dni Młodzieży. – Wciąż potrzebujemy jeszcze kilka tysięcy osób – tłumaczy rzecznik prasowa ŚDM Dorota Abdelmoula. Do tej pory udało się znaleźć 15 tys. wolontariuszy, ale to za mało – początkowo planowano, że w organizację zaangażowanych zostanie 25 tys. pomocników. Z tego powodu rekrutacja zostanie wydłużona.

Początkowo zakładano, że osoby chcące włączyć się w organizację Światowych Dni Młodzieży i pomoc pielgrzymom, którzy przyjadą do Polski, mają czas na składanie swoich kandydatur do końca marca, a więc najbliższego czwartku. Wciąż brakuje jednak około 10 tys. wolontariuszy i organizatorzy zdecydowali o wydłużeniu rekrutacji do końca kwietnia. – Do tej pory do pomocy zgłosiło się 15 tys. osób z czego 8 tys. to osoby z Polski. Liczymy szczególnie na zaangażowanie młodych z archidiecezji krakowskiej – powiedziała Dorota Abdelmoula.

Wszyscy kandydaci na wolontariuszy muszą przejść selekcję i uzyskać pozytywną opinię służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Ma ona za zadanie wyłonić najbardziej odpowiedzialne i godne zaufania osoby, które będą chciały zaangażować się w pomoc 2,5 mln pielgrzymów, którzy w czasie Światowych Dni Młodzieży będą przebywali w Krakowie. Wolontariusze będą nie tylko mobilnymi punktami informacyjnymi, ale również zostaną przeszkoleni w zakresie pierwszej pomocy.

Poszukiwani są głównie wolontariusze krótkoterminowi, którzy do pracy przy ŚDM będą musieli stawić się tydzień przed rozpoczęciem wydarzenia, tak by 18 lipca móc rozpocząć wszystkie niezbędne szkolenia, w trakcie których poznają szczegóły dotyczące komunikacji miejskiej i programu ŚDM.

Nie ma nic za darmo

Warto przypomnieć, że wolontariusze chcący współpracować przy organizacji Światowych Dni Młodzieży muszą wykupić specjalne pakiety. Najtańsze z nich kosztują 50 a najdroższe 300 złotych. Zapewniają one wolontariuszom darmowe podróżowanie komunikacją miejską, ubezpieczenie i plecak pielgrzyma w którym znajdą się m.in. modlitewnik, przewodnik pielgrzyma, mapa Krakowa oraz koszulka i czapka Światowych Dni Młodzieży. Droższe pakiety zawierają dodatkowo wyżywienie lub nocleg. Pomocnicy we własnym zakresie będą musieli jednak zapłacić za podróż do Krakowa ze swojego miejsca zamieszkania.

Wszyscy chętni muszą mieć ukończone 18 lat, znać języki obce i być otwartymi na ludzi i nowe doświadczenia. Szczegóły dotyczące rekrutacji, która potrwa do końca kwietnia można znaleźć na stronie internetowej www.krakow2016.com

(pt)

11 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
11 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie