Budynek na osiedlu Teatralnym zabytkiem? To ma wstrzymać jego rozbudowę

Batalia o powstrzymanie rozbudowy budynku na osiedlu Teatralnym rusza w nowej odsłonie. Małopolski konserwator zabytków wszczął postępowanie dotyczące wpisania dawnej stołówki Kombinatu Budownictwa Mieszkaniowego do rejestru zabytków.

Pierwsze pomysły na zamianę jednokondygnacyjnego budynku na czteropiętrowy blok mieszkalny pojawiły się kilkanaście lat temu. Ostatnią odsłonę batalii o budynek na osiedlu Teatralnym mogliśmy śledzić kilka miesięcy temu, na przełomie 2021 i 2022 roku. Wtedy przeciwnikom planów rozbudowy dawnej stołówki Kombinatu Budownictwa Mieszkaniowego udało się zablokować prywatnego inwestora. Obowiązujący wówczas plan pozwalał na rozbudowę obiektu na cele mieszkalne, ale protestujący przeciwko inwestycji mieszkańcy przekonali radnych do zmiany zapisów planu. W styczniu 2022 roku Rada Miasta Krakowa przy jednym głosie sprzeciwu (radnego Łukasz Wantucha) zdecydowała o zakazie rozbudowy tego budynku i wprowadziła nakaz wykorzystanie go na cele publiczne.

O sprawie zapomniano na kilka miesięcy. Ale okazało się, że Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił uchwałę radnych o zmianie planu zagospodarowania przestrzennego, a inwestor powrócił do swoich zamierzeń o rozbudowie obiektu i budowie mieszkań. Sporem mieszkańców i inwestora znowu zainteresowali się radni. Sprawa ma być przedmiotem obrad najbliższej Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska (poniedziałek, 26 września, godz. 16, sala obrad Urzędu Miasta Krakowa).

Ale zupełnie nowy charakter tej sprawie nadaje decyzja małopolskiego konserwatora zabytków, który zamierza objąć budynek dawnej stołówki Kombinatu Budownictwa Mieszkaniowego szczególną ochroną. Konserwator wszczął postępowanie o wpisanie tego obiektu do rejestru zabytków. To nie oznacza, że budynek już jest chroniony, ale w swojej decyzji konserwator wojewódzki Piotr Turkiewicz informuje, że do czasu zakończenia jego postępowania zakazane są wszelkie prace, które „mogłyby prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany wyglądu zabytku”. To oznacza, że inwestor znowu został zablokowany.

(GEG)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie