Całe Aleje Trzech Wieszczów w Krakowie będą zabytkiem. Co to oznacza?

Musisz przeczytać

Jeszcze w listopadzie zachodnia część Alej Trzech Wieszczów zostanie wpisana do rejestru zabytków. Wschodnia pierzeja już od dawna jest zabytkiem i właściciele kamienic po tej stronie muszą uzgadniać z konserwatorem wszystkie zmian w bryle i elewacji budynków. Teraz to samo czeka nieruchomości po zachodniej stronie. Ale całe Aleje Trzech Wieszczów wpisane do rejestru zabytków to także konieczność uzyskania zgody konserwatora na zmiany w układzie komunikacyjnym tej ważnej arterii w Krakowie. Np. na wybudowanie ścieżki rowerowej albo puszczenie linii tramwajowej.

Aleje Trzech Wieszczów jako całość zostaną wpisane do rejestru zabytków. Kilka miesięcy temu Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie wszczął postepowanie dotyczące uznania z zabytek zachodniej części tej arterii komunikacyjnej miasta. Wschodnia strona, od Kleparza do ul. Zwierzynieckiej już od dawna objęta jest ochroną. Teraz, być może jeszcze w tym miesiącu (postepowanie administracyjne się zakończyło i trzeba wydać tylko decyzję) chroniona będzie także zachodnia pierzeja i same Aleje Trzech Wieszczów jako unikatowy układ komunikacyjny.

Od momentu wpisania do rejestru zabytków nie tylko właściciele wszystkich budynków będą zobowiązani do uzyskania zgody konserwatora na przebudowy czy zmiany w elewacji. Także miasto będzie zmuszone do uzgodnienia wszystkich zmian w wyglądzie samej ulicy, np. układu zieleni czy poszerzenia jezdni kosztem tej zieleni. Trudno sobie wyobrazić, by np. linia tramwajowa mogła biec na powierzchni, a ewentualny tramwaj czy metro w tunelu będą wymagać uzgodnień konserwatorskich.

Fot. krakow.pl

(GS)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca