Ceny mieszkań w Krakowie biją kolejne rekordy. Za przeciętną krakowską pensję kupimy 0,68 m2 mieszkania

Jaka jest szansa na własne M w Krakowie? Okazuje się, że nie za duża. Portal RynekPierwotny.pl już po raz drugi przygotował Ranking Dostępności Mieszkań.  Eksperci sprawdzili, jak Krakowie wygląda relacja cen metrażu mieszkań do wysokości zarobków. 

– Z czerwcowych danych GUS wynika, że najwyższymi zarobkami kusiły Kraków, Gdańsk, Warszawa i… Katowice. Z kolei najniższe były one w Lublinie, Łodzi i Bydgoszczy. Jak się okazuje, wysokie zarobki nie zawsze idą w parze z wysokimi cenami nieruchomości, czego przykładem są Katowice. I na odwrót, np. w Szczecinie, mimo niskich zarobków, w ofercie firm deweloperskich przeważają mieszkania budowane przez nie z myślą o zamożnych klientach – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl i RynekPierwotny.pl.

Kraków po raz pierwszy w historii z wyższymi zarobkami niż Warszawa. GUS podał dane

Jaki zatem metraż kupimy w Krakowie za jedną przeciętną pensję? Okazuje się, że będzie to 0,66 m kw. W czerwcu br. średnia cena m kw. nowego M wynosiła 13 760 zł. Natomiast przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw oscylowało na poziomie 9 134 zł.

Dla porównania największy metraż za jedno wynagrodzenie kupimy w Katowicach – 0,87 m kw. Dużym mieszkaniem można cieszyć się także Bydgoszczy, Poznaniu czy Gdańsku. Z kolei na końcu stawki znajduje się Warszawa. W stolicy satysfakcjonujące zarobki nie rekompensują bardzo wysokich cen mieszkań.

fot. RynekPierwotny.pl

Patrycja Bliska 

 

6 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie