Chcą referendum w Krakowie. Pytania? Zgłoszą mieszkańcy, ułożą je eksperci

Musisz przeczytać

Radni Nowoczesnej i klubu Kraków dla Mieszkańców chcą, by w przyszłym roku w Krakowie odbyło się referendum lokalne. Pytania, które zostaną zadane, ma ułożyć specjalny zespół. Pytania mą dotyczyć ważnych spraw dla mieszkańców Krakowa.

Referendum miałoby się odbyć dopiero za rok. W pierwszym kwartale 2022 mieszkańcy zgłaszaliby tematy, które mogłyby zostać objęte pytania referendalnymi. Potem planowane jest powołanie zespołu ds. referendum lokalnego, w skład którego weszliby w równej liczbie przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa, Rady Miasta Krakowa, Rad Dzielnic, uczelni wyższych (eksperci nauk społecznych), organizacji pozarządowych i inicjatyw społecznych. Zadaniem tego zespołu będzie skonstruowanie pytań referendalnych. Potem byłby czas na kampanię informacyjna i przeprowadzenie samego referendum.

– Mieszkańcy powinni mieć możliwość wypowiedzenia się w sprawach, które ich bezpośrednio dotyczą. Wykup gruntów pod nowe parki i lasy, poszerzenie Strefy Płatnego Parkowania, drożejące bilety na komunikację publiczną, to tylko niektóre tematy, które warto wziąć pod uwagę. Chcemy dać szansę mieszkańcom zgłoszenia takich problemów, aby później poddać je ocenie wszystkich krakowian. – mówi radny Łukasz Maślona (Kraków dla Mieszkańców).

– Brak odpowiedniego dialogu pomiędzy mieszkankami i mieszkańcami a władzami miasta często prowadzi do dużych napięć, które z czasem bardzo trudno rozwiązać. W najważniejszych kwestiach chcemy oddać głos mieszkańcom, a referendum lokalne jest najmocniejszym narzędziem, w którym możemy dać się wypowiedzieć mieszkańcom. Już w sierpniu proponowaliśmy pytania dotyczące np. komunikacji zbiorowej czy dużych inwestycji infrastrukturalnych w mieście kosztem zwiększenia zadłużenia miasta. Pochylając się nad argumentami, które wówczas zostały przytoczone w czasie dyskusji, chcemy, aby pytania w referendum zostały wypracowane wspólnie z ekspertami, aby nie powielać błędów z przeszłości. – podkreśla radny Artur Buszek (Nowoczesna).

– Rada Miasta Krakowa podejmuje decyzję o rozpisaniu referendum lokalnego, ale wtedy musi się ono odbyć w ciągu 60 dni – przypomina z kolei radny Łukasz Wantuch (Przyjazny Kraków. – Celem tej uchwały jest zatem zbadanie, jakie jest nastawienie radnych miasta do tego pomysłu. Najważniejszym elementem jest umożliwienie mieszkańcom składanie pytań i ich późniejsza weryfikacja i ocena – dodaje. I podkreśla, że nie będzie sensu tego robić, jeśli na samym końcu Rada Miasta odrzuci projekt uchwały o referendum. – Mamy bardzo złe doświadczenia wynikające z poprzedniego referendum lokalnego z powodu nieprzemyślanych i źle skonstruowanych pytań ale to narzędzie może być znakomitym sposobem na budowę społeczeństwa obywatelskiego. Zróbmy to porządnie, w zaplanowanych etapach, z maksymalnym zaangażowaniem mieszkańców Krakowa i będzie to wtedy prawdziwe święto demokracji. Samo głosowanie będzie to tylko ostatnim elementem, wcale nie najważniejszym – twierdzi Łukasz Wantuch. Informuje tez, że konieczne będzie złożenie poprawki do budżetu miasta, na mocy której znajdzie się 3 mln złotych na przeprowadzenie referendum lokalnego w Krakowie.

(red)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca