W niedzielę, 13 czerwca na ulice Krakowa znów wyjadą historyczne tramwaje. Zabytkowe pojazdy będzie można nie tylko oglądać, ale także się nimi przejechać. Osoby, które chcą wziąć udział w paradzie i zostać pasażerem jednego z zabytkowych tramwajów, będą miały możliwość odebrać specjalne zaproszenie gwarantujące miejsce w tramwaju.
Parada rozpocznie się na terenie zajezdni tramwajowej Nowa Huta o godzinie 10.00 od prezentacji wagonu 4N. Ten pochodzący z lat 50-tych XX w. pojazd został odrestaurowany przez pracowników MPK SA i tego dnia po raz pierwszy będzie go można zobaczyć na krakowskich torach. Jest to ostatni fabrycznie wyprodukowany wagon z rodziny N, którego brakowało w historycznej kolekcji krakowskiego przewoźnika.
Tramwaj wyruszy z nowohuckiej zajezdni ok. 11.00. Oprócz wagonu 4N w paradzie pojadą pozostałe tramwaje typu N, które posiada MPK SA. Będą to m.in. wyjątkowe i nieprezentowane do tej pory pojazdy techniczne – szlifierka i wagon do odśnieżania. W pardzie pojadą także takie tramwaje jak warszawski wagon K czy gdańska przyczepa KSW, a więc tramwaje, których rozwiązania i konstrukcje wykorzystano przy budowie tramwaju N.
Jazda bez przystanków
Wszystkie pojazdy biorące udział w paradzie przejadą przez:
ul. Ujastek, al. Solidarności, pl. Centralny, al. Jana Pawła II, rondo Mogilskie, al. Powstania Warszawskiego, rondo Grzegórzeckie, ul. Grzegórzecką, ul. Starowiślną, ul. św. Gertrudy, ul. Stradomską, ul. Krakowską, ul. Kalwaryjską, rondo Matecznego, ul. Wadowicką i ul. J. Brożka do zajezdni tramwajowej Podgórze. Uwaga – tramwaje nie będą się zatrzymywać na przystankach na trasie przejazdu.
Po przyjeździe na teren zajezdni Podgórze ok. godz. 12.00, na uczestników parady czekają kolejne atrakcje. Poza historycznymi tramwajami zostaną tu zaprezentowane także zabytkowe autobusy, w tym m.in. najstarszy krakowski autobus z 1929 roku. Odbędzie się pokaz szlifowania szyn, a także przejazdy zabytkowymi tramwajami wokół zajezdni. Chętni będą się mogli także umówić na przejazd zabytkową taksówką FSO 125p lub zabytkowym radiowozem nadzoru ruchu MPK. Można też będzie nabyć najnowszą książkę o historii krakowskiej komunikacji wydaną przez MPK SA – „Krakowska komunikacja wczoraj i dziś”.
Zajezdnia tramwajowa Podgórze będzie dostępna dla uczestników parady do godziny 14.00. Jeżeli ktoś będzie chciał wrócić do Nowej Huty to będzie taka możliwość – kursy tramwajów z Podgórza zaplanowano o godz. 13.00 i 14.00.
Jak zdobyć wejściówkę do zabytkowego tramwaju
W związku z obowiązującymi limitami w każdym wagonie może być zajętych 75 proc. dostępnych miejsc. Osoby, które chcą wziąć udział w paradzie i zostać pasażerem jednej z zabytkowych N-ek będą miały możliwość odebrać specjalne zaproszenie gwarantujące miejsce w tramwaju.
Bezpłatne zaproszenia będzie można odebrać przed budynkiem MPK SA przy: ul. J. Brożka 3 w dniach 8 i 9 czerwca (wtorek – środa) w godzinach 16.00-17.00. Zaproszenia będą wydawane zgodnie z poniższymi zasadami:
• Liczba zaproszeń jest limitowana. Zaproszenia będą wydawane aż do ich wyczerpania.
• Na jedno zaproszenie może wejść do tramwaju tylko jedna osoba.
• Jedna osoba może otrzymać maksymalnie 2 zaproszenia.
• Zaproszenia mają formę papierową i każde z nich oznaczone jest indywidualnym numerem.
(red)