Znowu śmiertelne potrącenie na przejściu dla pieszych

W piątek, 11 lutego na przejściu dla pieszych w Chełmku na ulicy Krakowskiej zginęła 68-letnia kobieta. To kolejne śmierć pieszej na pasach. Wczoraj rano 71-letnia kobieta została potrącona na przejściu dla pieszych w Woli Filipowskiej. Poszkodowana zmarła w szpitalu.

Jak podaje małopolska policja, w Chełmku na ulicy Krakowskiej (droga wojewódzka nr 780), 20 – letnia kierująca samochodem marki Opel potrąciła przechodzącą przez przejście dla pieszych 68 – letnią mieszkankę Chełmka. Pomimo blisko godzinnej reanimacji, życia poszkodowanej nie udało się uratować. Badanie wykazało, że kierujące oplem była trzeźwa. Na miejscach tych zdarzeń przeprowadzono oględziny, zbierano materiał dowodowy i ustalano okoliczności zdarzenia.

To kolejne śmiertelne potrącenie na pasach! Wczoraj przed godziną 7 rano w Woli Filipowskiej na drodze krajowej nr 79 doszło do tragicznego w skutkach wypadku. 36-latek kierujący pojazdem marki Audi na oznakowanym przejściu dla pieszych potrącił pieszą, 71-letnią mieszkankę tej miejscowości. Pokrzywdzona z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala w Chrzanowie, gdzie jednak zmarła pomimo udzielonej pomocy lekarskiej. Badanie wykazało, że kierowca audi był trzeźwy.

Policjanci przypominają, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na przejściu albo na nie wchodzącego.
Zobowiązany jest także ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu albo wchodzącemu na przejście.
Kierowca zatem musi obserwować nie tylko przejście dla pieszych, ale i jego okolicę.
Natomiast pieszy zgodnie z przepisami może wejść na jezdnię w miejscu dozwolonym, po wcześniejszym upewnieniu się, że jego wejście na jezdnię i jej opuszczenie nie utrudni ruchu drogowego.
Wchodząc na jezdnię i przekraczając ją, pieszy musi zachować szczególną ostrożność, co oznacza zwracanie uwagi na sygnały dawane przez kierowców i na sygnalizację świetlną oraz obserwowanie innych uczestników ruchu.
Jezdnię należy przekraczać pewnym i równomiernym krokiem, bez wykonywania gwałtownych ruchów, zwalniania czy zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby.
Nie wolno wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.
Nie można też wychodzić na jezdnię zza miejsca o ograniczonej widoczności, na przykład zza autobusu.
Dla własnego bezpieczeństwa, piesi powinni nosić elementy odblaskowe czy świetlne, by być lepiej widocznym dla innych użytkowników ruchu drogowego.

(red)

7 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
7 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie