Co dalej z kłódkami zakochanych? 5 lutego rusza naprawa kładki Bernatka

Magistrat planuje wymianę balustrad na kładce Bernatka, co oznacza konieczność usunięcia miłosnych kłódek. Co stanie się z nimi?

Naprawa balustrady była długo zapowiadana. – Pierwsze prace remontowe na kładce rozpoczną się po wakacjach. We wrześniu rozpoczniemy prace nad nowymi ogrodzeniami, wtedy również zdecydujemy, co zrobić z kłódkami – mówił Jacek Majchrowski jeszcze w 2022 roku.

Prace jednak nie udało się rozpocząć. Urzędnicy tłumaczyli to m.in. tym, że długo czekali na pozwolenie konserwatorskie. Dopiero półtora roku po deklaracji prezydenta Majchrowskiego na kładce pojawią się pierwsi robotnicy. Balustradę z siatką – która stanowi zagrożenie dla przechodniów, m.in. z powodu wystających drutów – zastąpią panele ze stali nierdzewnej z pionowymi prętami, na których będzie można w przyszłości bezpiecznie umieszczać kłódki.

Mimo upływu czasu wciąż nie wiadomo, co stanie się z kłódkami. W lipcu 2022 roku magistrat zapytał mieszkańców, co zrobić z kłódkami po rozpoczęciu remontu. – Dostaliśmy od Państwa ponad 600 pomysłów na to, co można zrobić z kłódkami na kładce o. Bernatka. Dziękujemy Państwu za te wszystkie zgłoszenia. Najczęściej pojawiały się pomysły poddania kłódek recyklingowi i przekazania środków z ich sprzedaży na cele charytatywne. Równie częste były propozycje przetopienia na rzeźby poświęcone tematyce miłosnej lub przeniesienia w inne miejsce – mówił w 2022 roku Jacek Majchrowski.

Jak tłumaczy Zarząd Dróg Miasta Krakowa, ostatecznej decyzji co do kłódek jeszcze nie podjęto. Wiadomo, że kłódki muszą być zdjęte – inaczej nie da się przeprowadzić prac. Do czasu podjęcia decyzji, zostaną zdeponowane w magazynie.

Naprawa pieszej części kładki – od strony Alei Powstańców Śląskich – potrwa około dwóch miesięcy. Koszt – 600 tys. zł. Na czas robót przejście zostanie zamknięte, a przechodnie będą korzystać z części rowerowej „Bernatki” (od strony mostu Piłsudskiego).

Patrycja Bliska 

Koniec pewnej epoki. Rozpoczął się demontaż nie-ruchomych schodów koło Dworca (ZDJĘCIA)

Najnowsze

Co w Krakowie