Co z przeszczepami nerek w szpitalu Jana Pawła II? Rada Miasta Krakowa chce ich utrzymania

Fot. szpitaljp2.krakow.pl

Rada Miasta Krakowa zaapeluje dziś do marszałka województwa małopolskiego i dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II o przywrócenie programu przeszczepów nerek w tym szpitalu.

Jak już informowaliśmy, Krakowski Szpital Jana Pawła II nie będzie wykonywał przeszczepów nerek. Przez sześć lat w tym szpitalu przeszczepiono nerki ponad 200 osobom. Pod koniec ubiegłego roku placówka uzyskała zgodę na transplantacje od żywych dawców. I pierwsza taka operacja została przeprowadzona zaledwie kilka tygodni temu. Nic więc dziwnego, że decyzja z połowy czerwca zaskoczyła pacjentów i pracowników zajmujących się transplantacją nerek. Przeszczepy nerek w Krakowie będzie wykonywał tylko Szpital Uniwersytecki.

Koniec z przeszczepami nerek w Szpitalu Jana Pawła II

W środę (8 lipca) apel o utrzymanie w szpitalu Jana Pawła oddziału przeszczepu nerek wystosuje Rada Miasta Krakowa. Rezolucja w tej sprawie jest skierowana do dyrekcji szpitala i marszałka województwa małopolskiego, któremu podlega ta placówka. Krakowscy radni argumentują w rezolucji, że „Szpital Uniwersytecki miał trudności z zapewnieniem właściwej opieki nad pacjentami po przeszczepieniu nerek”. Twierdzą też, że zgromadzenie w jednym miejscu wszystkich pacjentów po przeszczepach – w dobie pandemii koronawirusa – nie jest dobrym pomysłem.

Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego, powiedział nam, że likwidacja programu przeszczepu nerek w szpitalu Jana Pawła II nie jest jeszcze ostatecznie przesądzona. – Ale skoro mamy dwa ośrodki, każdy z nich jest na minusie, to trzeba coś z tym zrobić – przyznał marszałek. Jak zapewniał marszałek, jeden ośrodek przeszczepu nerek powinien przejąć nie tylko pacjentów tego drugiego, ale również pracowników.

GS

Zobacz także