Czas pomyśleć o wyprawce szkolnej. Gdzie i jak złożyć wniosek o 300 plus

Fot. Pixabay

Początek nowego roku szkolnego coraz bliżej, czas więc pomyśleć o wyprawce szkolnej. Także w tym roku można dostać na ten cel 300 złotych w ramach programu „Dobry start”. Wnioski można składać przez internet lub w wersji papierowej. Jest na to czas do 30 listopada, ale im wcześniej to zrobimy, tym szybciej dostaniemy pieniądze.

Już od 1 lipca można było składać wnioski o przyznanie 300 złotych wypłacanych w ramach rządowego programu „Dobry start”. Ci, którzy dopełnili formalności na początku wakacji, już dostali pieniądze. Jeśli jeszcze nie złożyłeś wniosku o 300 plus, warto to zrobić jak najszybciej.

300 plus to jednorazowa pomoc finansowa na zakup podręczników i przyborów szkolnych dla każdego ucznia, który nie ukończył 20 lat (24 – przy niepełnosprawności dziecka). Wyprawka szkolna 300 plus nie przysługuje studentom, przedszkolakom i uczniom zerówki.

Przez internet lub na papierze

Od dnia 1 lipca 2020 r. wnioski o przyznanie świadczenia „Dobry start”, zwanego też 300 plus, można było składać wyłącznie w formie elektronicznej. W wersji papierowej zaczęto je przyjmować 1 sierpnia.

Aby złożyć wniosek elektronicznie można skorzystać z pośrednictwa banków krajowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych świadczących usługi składania wniosków drogą elektroniczną. Oto lista banków uczestniczących w programie:
Alior Bank S.A.,
PKO Bank Polski S.A./Inteligo,
Bank Pocztowy S.A.,
Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.,
BNP Paribas Bank Polska S.A.,
Credit Agricole Bank Polska S.A.,
Getin Noble Bank S.A.,
ING Bank Śląski S.A.,
mBank S.A.,
Bank Millennium S.A.,
Nest Bank S.A.,
Bank Pekao S.A.,
SGB-Bank S.A.

Przez internet (dla osób posiadających tzw. Profil zaufany ePUAP lub podpis elektroniczny) dostępne są opcje:
– za pomocą portalu EMP@TIA prowadzonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: https://wnioski.mpips.gov.pl/ewnioski/index.eup;
– za pomocą elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej – https://pz.gov.pl/pz/index;
– udostępniana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych – Platforma Usług Elektronicznych – PUE – https://www.zus.pl/portal/logowanie.npi.

Kiedy wypłata

Wniosek trzeba złożyć najpóźniej do 30 listopada 2020 roku. Jeśli ktoś nie zdąży, za ten rok nie dostanie świadczenia.

Warto się pospieszyć, bo im wcześniej złożymy wniosek o 300 plus, tym szybciej dostaniemy pieniądze. Jeśli prawidłowo wypełniony i kompletny wniosek złożymy jeszcze w sierpniu, pieniądze otrzymamy do 30 września 2019 roku.

Jeśli wniosek o wyprawkę zostanie złożony między 1 września a 30 listopada, na pieniądze trzeba poczekać do 2 miesięcy. To ostateczny termin, pieniądze mogą być wcześniej na koncie.

(GEG)

Zobacz także