Czy krakowianie chcą się wyprowadzić z miasta? Są wyniki badań

Blisko co piąty mieszkaniec Krakowa myśli o wyprowadzce z miasta. Więcej chętnych do opuszczenia dużego miasta jest tylko w Warszawie. Najlepiej pod tym względem jest w Gdańsku.

Właśnie zostały opublikowane wyniki badania Instytutu Badań Samorządowych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) dla serwisu LokalnaPolityka.pl, na temat chęci przeprowadzki. Mieszkańcom 5 miast (Gdańsk, Katowice, Kraków, Poznań, Warszawa) zadano pytanie “Czy gdyby miał(a)by Pan(i) wybór, to zdecydował(a)by się Pan(i) na przeprowadzkę do innego miasta?”. A osoby, które odpowiedziały twierdząco, dodatkowo zapytano o kierunek przeprowadzki.

Jak podkreślają autorzy badania, aż 75% respondentów ze wszystkich miast na pytanie o chęć przeprowadzki odpowiedziało przecząco (w tym 50% udzieliło odpowiedzi “zdecydowanie nie”). Natomiast tylko 19% chciałoby się przeprowadzić, gdyby miało taką możliwość, a 6% nie ma bliżej sprecyzowanego zdania na ten temat. najczęściej z miasta chcą się wyprowadzać warszawiacy, najrzadziej myślą o tym mieszkańcy Gdańska.

Jak wypadł Kraków? Zdecydowanych na wyprowadzkę jest 7,87 proc. pytanych, raczej chciałoby się wynieść z miast kolejne 11,29 proc. To oznacza, że blisko co piąty krakowianin wyniósłby sie spod Wawelu, gdyby miał taką możliwość. Z drugiej strony 45,43 proc. krakowian w ogólnie rozważa wyprowadzki z Krakowa, a 28,61 raczej o tym nie myśli. A to oznacza, że trzech na czterech mieszkańców stolicy Małopolski dobrze czuje się czuje w swoim mieście.

Co ciekawe – niezadowoleni z pobytu w Krakowie jako nowe miejsce zamieszkania wcale nie wskazują ws – aż jedna trzecia rozważających przeprowadzkę (dokładnie 32,86 proc.) jako nowe miejsce wskazuje inne duże miasto. Kolejna grupa (25,o2 proc.) mysi o wyjeździe za granice. Na wieś chciałoby się przenieść 21,83 proc. planujących wyprowadzkę z Krakowa, do małego miasta – 13,87 proc.

(GS)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie