Czy Nauczyciel Roku 2021 to wstyd dla małopolskiego marszałka?

Musisz przeczytać

Dariusz Martynowicz otrzymał tytuł Nauczyciela Roku 2021. Uczy języka polskiego w Małopolskiej Szkole Gościnności w Myślenicach. To szkoła podległa Urzędowi Marszałkowskiemu. Do tej pory marszałek i jego urzędnicy nie pochwalili się tym sukcesem. Z okazji Dnia Nauczyciela w Małopolskiej Szkoły Gościnności wizytę złożyła Marta Malec-Lech z Zarządu Województwa. W informacji z tej wizyty nie ma ani słowa o nauczycielu roku. Przypadek?

Politycy i urzędnicy lubią chwalić się sukcesami, nawet cudzymi. Tytuł Nauczyciela Roku był więc świetną okazją. Ale choć od przyznania tego tytułu Dariuszowi Martynowiczowi minęły już dwie doby, Urząd Marszałkowski, któremu podlega Małopolska Szkoła Gościnności, ani słowem nie zająknął się o tytule. Okazją do tego była wizyta z okazji Dnia Nauczyciela – właśnie w szkole w Myślenicach. Ale i tym razem sukces został przemilczany. Dlaczego? Powodów może być kilka.

Pierwszy – tytuł Nauczyciela Roku przyznaje Głos Nauczycielski, pismo Związku Nauczycielstwa Polskiego. Gdyby tytuł przyznała nauczycielska Solidarność”, pewnie Urząd Marszałkowski, którym kieruje marszałek z PiS, nie wahałby się ani minuty. Ale chwalić się tytułem przyznanym pośrednio przez ZNP, będące w kontrze do PiS?

Drugi powód – dotychczasowa działalność laureata. To bardzo nietypowy polonista, bo łączący różne dziedziny. Na jego lekcjach jako goście pojawiali się obcokrajowcy i przedstawiciele różnych religii, a godziny wychowawcze poświęcone były m.in. stereotypom kulturowym, rasizmowi czy zjawiskom tabu.

Trzeci – to wypowiedzi laureata. Nawet podczas gali, na której otrzymał tytuł Nauczyciela Roku 2021, Dariusz Martynowicz nie szczędził krytyki wobec obecnych działań resortu edukacji. A jego rozwiniecie definicji gościnności (na gość i inność) to chyba dość wyraźne nawiązanie do obecnej sytuacji politycznej.

Trudno się więc dziwić, że krakowski portal Miasto Pociech (poświęcony edukacji) informację o nagrodzie dla nauczyciela z Myślenic zatytułował „Dariusz Martynowicz został Nauczycielem Roku 2021. Wkrótce może stracić pracę”. Podobny tytuł – „Nauczyciel Roku 2021 będzie pierwszym zwolnionym z pracy?” – dała później „Polityka”.

Ciekawe, czy te prognozy się sprawdzą…

Ps. Pod postem na naszym Facebooku marszałek Witold Kozłowski napisał, że jest umówiony na spotkanie z Dariuszem Martynowiczem na najbliższy wtorek.

Grzegorz Skowron

Teksty publikowane w dziale Publicystyka są prywatnymi opiniami autorów. Chcesz podzielić się swoimi przemyśleniami lub wyrazić swoje zdanie na naszym portalu? Napisz: redakcja@krknews.pl

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca