Prezydent Majchrowski o likwidacji spółki Kraków5020: jak radni podejmą uchwałę, to będę się zastanawiał

Miejscy aktywiści zebrali już tysiąc podpisów pod obywatelskim projektem uchwały w sprawie likwidacji spółki Kraków5020 i prowadzonej przez nią platformy cyfrowej Hello Kraków, która zyskała nazwę drugiej miejskiej telewizji. To oznacza, że na jednej z najbliższych sesji zajmie się nim Rada Miasta. Co się stanie, jeśli większość radnych poprze obywatelska inicjatywę. – Będę się zastanawiał, co zrobić – powiedział nam prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Przyjęcie przez radnych obywatelskiego projektu uchwały nie jest jednoznaczne z tym, że spółka Kraków5020 i jej telewizja zostaną zlikwidowane. To jedynie ustalenie kierunków dla prezydenta w zakresie takiej likwidacji. Decyzję i tak musi podjąć prezydent Jacek Majchrowski, Ona sam przyznaje, że i nie musi dostosować się do uchwały, o ile ona zostanie przyjęta przez radnych. Ale nie składa jednoznacznej deklaracji, jaką decyzje podejmie. – Będą się wtedy zastanawiał – powiedział nam prof. Majchrowski pytany, czy zlikwiduje spółkę, jeśli większość w radzie opowie się za takim rozwiązaniem. Zaznacza przy tym, że kontrowersje wzbudziła nie tyle sama spółka, co jej telewizja. Ale projekt zakłada jednak likwidację całej spółki Kraków5020.

A czy Rada Miasta poprze obywatelska inicjatywę? To możliwe. Na pewno za będą radni Prawa i Sprawiedliwości oraz Krakowa dla Mieszkańców. Losy spółki zależą od przedstawicieli klubu Platforma Koalicja Obywatelska. A oni w ostatnim czasie nie najlepiej żyją z prezydentem. Do tego część z nich krytykuje druga miejska telewizję jako niepotrzebną. Wystarczy, że kilkoro radnych nie będzie przeciwko likwidacji, to obywatelski projekt uchwały zostanie przyjęty. Dla przypomnienia – uchwała będzie tylko formą apelu (choć bardzo stanowczego), na który prezydent nie musi odpowiedzieć tak, jakby tego chcieli inicjatorzy.

Dla tych ostatnich spółka Krakó5020 jest niepotrzebna. „Funkcjonowanie spółki Kraków5020 pochłania dziesiątki milionów złotych, a wydane pieniądze nie przynoszą mieszkańcom żadnych wymiernych pożytków. Szczególny sprzeciw budzą gigantyczne nakłady na drugą miejską telewizję, jej wyposażenie, studio nagrań i obsługę. Szczególny sprzeciw budzą gigantyczne nakłady na drugą miejską telewizję i studio nagrań. Trudno uwierzyć, że bliskie bankructwa miasto, które nie jest już w stanie finansować wielu swoich zupełnie podstawowych zadań, może tak nieodpowiedzialnie wydawać pieniądze” – czytamy w uzasadnieniu do obywatelskiego projektu uchwały. Jej autorem jest komitet zawiązany przez Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków oraz inicjatywy Akcja Ratunkowa dla Krakowa oraz Alternatywa Młodych dla Krakowa.

(GEG)

2 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie