Darmowe rowery elektryczne od września na krakowskich ulicach

Do Krakowa dotarło 100 rowerów z napadem elektrycznym. W drugiej połowie września planowane jest uruchomienie nowych punktów wypożyczania na parkingach P+R Nowy Bieżanów, Kurdwanów i  Mały Płaszów. Rowery będzie  można  wypożyczyć na cały dzień i to za darmo.

Na każdym z wymienionych parkingów bezpłatnie będzie dostępne dla mieszkańców po około 30 rowerów. Nowe rowery to rozszerzenie usługi, która do tej pory funkcjonowała na parkingu Park&Ride Czerwone Maki. Usługa oferuje wypożyczenie roweru na cały dzień, a warunkiem, jakie musi spełnić wypożyczający rower, jest oddanie do końca dnia w to samo miejsce, z którego rower został odebrany. Stacja systemu Park-e-Bike znajdująca się na Czerwonych Makach jest otwarta we wszystkie dni tygodnia w godzinach od 6 do 21.

– Wypożyczyć rower będzie mógł każdy. Zaparkowanie tam samochodu nie będzie wymagane. Wypożyczenie będzie możliwe poprzez aplikację, ale także u pracownika obsługi.  – informuje Zarząd Transportu Publicznego.  

W 2020 r. ZTP na terenie parkingu P+R Czerwone Maki uruchomił darmową pilotażową wypożyczalnię rowerów elektrycznych Park-e-Bike w ramach projektu „Low Carb. Budowanie potencjału na rzecz zintegrowanego planowania mobilności niskoemisyjnej w funkcjonalnych obszarach miejskich”. Wtedy zakupione zostały 43 pojazdy ze wspomaganiem elektrycznym. Wypożyczenie i zwrot roweru możliwy jest jedynie na terenie stacji systemu Park-e-Bike, zlokalizowanej w obrębie P+R Czerwone Maki. Użytkownik systemu może korzystać z roweru oraz pozostawić go w trybie postoju w dowolnym ogólnodostępnym punkcie na terenie Krakowa.

Rowery są bezpłatne dla mieszkańców, którzy zarejestrowali swoje konto w specjalnej aplikacji, którą można znaleźć na stronie internetowej ZTP. Można  z nich korzystać we wszystkie dni tygodnia od godz. 6.00 do godz. 21.00. Rower można wypożyczyć do godz. 20.00. Wyposażone rowery należy zwrócić w dniu wypożyczenia do godz. 21.00. Brak zwrotu roweru w określonym regulaminem terminie będzie skutkował m.in. zablokowaniem konta użytkownika.

(JS)

Najnowsze

Co w Krakowie