Deweloperzy posprzątają teren należący do miasta

Deweloperzy zrzeszeni w Polskim Związku Firm Deweloperskich (PZFD) posprzątają tereny kamieniołomu Liban. O akcji związek poinformował w rozesłanej informacji prasowej.  Teren kamieniołomu należy do miasta, a zarządza nim Zarząd Zieleni Miejskiej. 

PZFD w przekazanej informacji prasowej poinformował o włączeniu się związku do obchodów Światowego Dnia Ziemi.  Wśród swoich priorytetów – jak czytamy w komunikacie – „(związek – przyp. red)postawił sobie za cel budowanie lepszego środowiska i zwiększanie świadomości ekologicznej deweloperów. Poza działalnością legislacyjną PZFD podejmuje akcje mające realny wpływ na środowisko naturalne. Jedną z takich akcji jest wspólne sprzątanie ziemi z okazji międzynarodowego Dnia Ziemi”. Akcja odbędzie się 22 kwietnia na terenie kamieniołomu Liban.

Do akcji deweloperzy chcą włączyć  lokalne społeczności oraz uchodźców
z Ukrainy. Dla dzieci przewidziano np. spacer edukacyjny z leśnikiem, warsztaty dotyczące segregacji i ekologii, sprzątanie świata, quiz o ekologii z nagrodami oraz warsztat plastyczny – tworzenie plakatu Wspólna Ziemia. Akcja odbędzie się w sześciu miastach w Polsce a miasto w które zbierze zbierze w tym dniu najwięcej odpadów, otrzyma symboliczny Zielony Puchar oraz nagrodę pieniężną o wartości 40.000 zł. Zostanie ona przekazana na wybrany przez oddział cel charytatywny, związany z pomocą dla ukraińskich uchodźców.

Kamieniołom Liban to miejsce wypoczynku wielu krakowian. Od kilku lat trwa dyskusja co do przyszłego charakteru tego obszaru. W ramach rewitalizacji  planuje się utworzenie użytku ekologicznego, którego domagali się krakowscy przyrodnicy. Obecnie toczą się konsultacje społeczne, w ramach których urzędnicy chcą stworzyć koncepcje zagodspodarowania kamieniołomu i jego otoczenia. Utworzenie użytku ma ochronić unikalny charakter tego miejsca oraz w przyszłości wstrzymać jakiekolwiek możliwość zabudowy tych terenów. Jednak w ramach planów utworzenia użytków, ZZM zaplanował wstępnie budowę biurowca dla swoich pracowników. Pojawiło się pytanie czy budowa siedziby dla ZZM-u nie będzie kolidować z planami ochrony kamieniołomu i utworzenia użytku ekologicznego? Dodatkowo na potrzeby budowy biurowca konieczne byłoby wycięcie ponad 40 drzew i 27 krzewów. Urzędnicy tłumaczyli, iż w miejsce wyciętych drzewa  zostaną posadzone nowe. Taka koncepcja spotkała się z negatywnymi komentarzami nie tylko aktywistów miejskich czy ekologów ale także radnych miasta. Jak tłumaczył dyrektor ZZM Piotr Kempf teren, na którym ma powstać nowa siedziba, nie znajduje się na terenie planowanego użytku ekologicznego. 

W roku 2019  zarząd województwa małopolskiego przyznał  dofinansowanie w wysokości 31,5 mln a miasto dołożyło ponad 17 ml. W ramach tej wartej ponad 50 mln zł. inwestycji, na przełomie 2021 i 2022 roku mieszkańcy mieli korzystać z nowego parku. 

 

(JS)

 

 

 

 

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie