Chcesz długo żyć? To tylko w Krakowie

Musisz przeczytać

W Polsce mężczyźni żyją średnio prawie 74 lata, kobiety o wiele więcej, bo prawie 82. Wg badań GUS-u najdłużej żyją mieszkańcy Krakowa, a najkrócej Łodzi. Średnia długość życia wzrasta o 7,4 wśród mężczyzn i o 6,4 wśród kobiet. Żyjemy o wiele dłużej ale czy lepiej?

Jak podaje GUS w woj. łódzkim średnia długość życia mężczyzn jest najkrótsza w Polsce i wynosiła 71,4 lat. Jest to o 3,7 roku mniej niż w woj. małopolskim, które od lat jest w czołówce pod tym względem. Zajmujemy zaszczytne pierwsze miejsce w Polsce ale jak jest w praktyce?

Wcale tego nie odczuwam, że w Krakowie żyje się najdłużej w Polsce, wręcz przeciwnie – wielu moich znajomych całkiem niedawno pożegnałem na Rakowicach – mówi nam 75-letni pan Adam Skwarowski mieszkaniec krakowskiego Prokocimia.

W Polsce występuje duże zróżnicowanie przeciętnego trwania życia w podziale na województwa. Rozpiętość między najwyższym i najniższym wskaźnikiem wśród 16 województw wynosiła dla mężczyzn 3,7 lat. Najkrócej żyli mężczyźni mieszkający w woj. łódzkim (71,4 lat), a najdłużej w woj. małopolskim (75,1 lat) i podkarpackim (74,9 lat).

Dobre nastroje… nie do końca

– Generalnie długość życia mężczyzn w naszym kraju wzrosła z 66 do 73 lat, czyli o 7 lat. To dużo, ale trzeba pamiętać, że mężczyźni w naszym kraju nadal żyją o 6,1 lat krócej niż w Europie Zachodniej – wylicza prof. Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.

Wśród kobiet zróżnicowanie jest mniejsze i wynosi 2,3 roku. Kobiety żyją najkrócej w województwie śląskim i łódzkim (poniżej 80,5 lat). Ogólnie można stwierdzić, że we wszystkich województwach leżących na terenach Polski wschodniej i południowo-wschodniej, przeciętne trwanie życia kobiet jest wyższe od średniej dla kraju. Czyli też przodujemy w skali kraju.
Długość życia w znacznym stopniu zależy również od miejsca zamieszkania. Najmniej korzystne są małe miasta poniżej 5 tys. mieszkańców. Najdłużej żyje się w dużych miastach, takich jak Kraków, Warszawa, Wrocław oraz Gdańsk.

Jak żyje świat.

Na świecie nadal najdłużej żyją Japończycy: kobiety – 87 lat, a mężczyźni – 80 lat. Zaraz po nich są mieszkanki Hiszpanii, Szwajcarii, Singapuru i Włoch, które żyją 85 lat. We Francji, Australii, Korei Południowej, Luksemburgu i Portugalii kobiety żyją przeciętnie 84 lata.
Jeśli chodzi o mężczyzn, to najdłużej żyją mieszkańcy Islandii – 81 lat. W Szwajcarii, Australii, Izraelu, Singapurze, Nowej Zelandii, Włoszech, Japonii i Szwecji przeciętna oczekiwana długość życia to 80 lat.

Wszystkie dane statystyczne pokazują, że będziemy jako mieszkańcy naszego miasta żyli długo i szczęśliwie, szczęśliwie? Pamiętajmy, że nieodłącznym atrybutem wszelkich badań statystycznych w tym tych o długości życia, jest losowość.

(bg)

fot. pixabay.com

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

3 KOMENTARZE

3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca