Rusza remont generalny fortu „św. Benedykt”. Po jego zakończeniu w jednym z symboli Podgórza ma w przyszłości działać centrum edukacyjne dla dzieci i młodzieży.
W tym tygodniu nastąpiło oficjalne wprowadzenie na plac budowy wykonawcy – firmy Wit Podczerwiński Antiqa Konserwacja Dzieł Sztuki, która rozpoczyna remont elewacji obiektu. Specjaliści najpierw zajmą się elewacją zewnętrzną, a następnie elewacją wewnętrzną. Zgodnie z harmonogramem prace mają potrwać 12 miesięcy.
– Według założeń remont elewacji zewnętrznej ma potrwać 12 miesięcy. Prace prowadzone będą pod nadzorem Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – deklaruje Zarząd Budynków Komunalnych.
Fort „św. Benedykt” długo niszczał i czekał na lepszy czas. W 2022 roku przeprowadzony został remont przedbramia, które wymagało najpilniejszej interwencji. Równocześnie trwały przygotowania do większej inwestycji. Więcej o tym remoncie pisaliśmy tutaj:
Zakonczył się remont cześci fortu. W przyszłości ma tu powstać centrum edukacji dzieci i młodzieży
Pomysł na zagospodarowanie fortu został opracowany na podstawie wyników konsultacji społecznych przeprowadzonych w ubiegłym roku. Projekt został wybrany przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa jako jeden z projektów kluczowych planowanych do wsparcia w latach 2023– 2025. Operatorem obiektu będzie Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie
Projekt został podzielony na dwie części. Pierwsza część obejmuje remont elewacji – prace budowlane w tym zakresie właśnie się rozpoczęły. Druga część obejmuje pozostałe prace adaptacyjne mające na celu przystosowanie Fortu do nowych funkcji, a więc budowę wszystkich instalacji, posadzek, wykończenia wnętrz, montaż stolarki otworowej, budowa windy, itpp. Ta część znajduje się na etapie projektowania i uzgadniania poszczególnych kwestii z odpowiednimi służbami i podmiotami.
Urząd miasta miał w planach sprzedać wspomniany fort, jednak odstąpiło od pomysłu zbycia jednego z najcenniejszych elementów Twierdzy Kraków. Jak podkreślali już kilka lat temu specjaliści, to nie tylko dzieło fortyfikacji, ale również jeden z najbardziej eksponowanych elementów Podgórza. Do pomysłu oddania zabytku w prywatne ręce sprzeciw zgłosili miejscy aktywiści oraz radni dzielnicy Podgórze. Po protestach gmina zdecydowała, że Zarząd Budynków Komunalnych będzie szukał dla obiektu dzierżawcy.