Dostałeś mandat za brak maseczki? Ten wyrok cię ucieszy

fot. Pixabay

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił grzywnę nałożoną na mężczyznę, który nie miał maseczki. To już kolejne takie orzeczenie podważające legalność wprowadzenia obowiązku zakrywani a ust i nosa na wszystkich.

W kwietniu ubiegłego roku mężczyzna, który nie miał maseczki na twarzy, został ukarany mandatem w wysokości 5 tys. złotych. Ale Wojewódzki Sąd Administracyjny właśnie uchylił nałożoną grzywnę. Uznał bowiem, że rozporządzenie o nakazie zasłaniania ust i nosa zostało wydane w sposób sprzeczny z konstytucją.

W uzasadnieniu do wyroku sąd tłumaczył, że ustawa o zwalczaniu chorób zakaźnych zezwala na wprowadzenie nakazu noszenia maseczek, ale wobec osób chorych i podejrzanych o zachorowanie. Tymczasem rząd wydał rozporządzenie mówiące o obowiązkowym zakrywaniu nosa i ust dla wszystkich.

Wcześniej podobny wyrok zapadł w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Opolu.

Wielu prawników od dawna zwraca uwagę, że choć obostrzenia są potrzebne, by minimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem, to jednak wprowadzanie ich na mocy rozporządzenia jest sprzeczne z konstytucją. Potwierdzają to wydawane teraz wyroki.

(red)

Zobacz także