Dziś światowy dzień kota! Poznajcie małe i duże kociaki z krakowskiego ZOO [zdjęcia]

Malutkie i ogromne. Słodkie i groźne. Zawsze chodzą własnymi ścieżkami. Chodzi oczywiście o wszystkie kotowate, które razem z właścicielami obchodzą dzisiaj światowy dzień kota. Wydarzenie świętowane jest również przez opiekunów kociaków z krakowskiego ZOO. Poznajcie wszystkie kocury z ogrodu zoologicznego. 

Krakowski ogród zoologiczny posiada najbogatszą pod względem liczby gatunków kolekcję kotowatych w Polsce. W ZOO znajdziemy zarówno małe koteczki, jak i potężne kociska.

Oczywiście królem krakowskiego ogrodu zoologicznego jest lew. Król dżungli mieszka na wybiegu dla dużych kotów. W ZOO znajdują się lwy azjatyckie, które są nieco mniejsze od afrykańskich kuzynów. 

Gwiazdą zeszłego sezonu był mały tygrysek Diego, reprezentant rodu tygrysów amurskich. Niestety, kociak stał się dużym i groźnym zwierzakiem, ale nadal urzeka widzów pięknem. W krakowskim ZOO mieszka również mama i tata młodego tygrysa. 

Tygrys amurski / fot. ZOO Kraków

W naszym ZOO znajduje się kilka gatunków panter. Jednym z nich jest odmiana chińska. Podobno koty nie lubią wody, ale pantera chińska jest świetnym pływakiem. W warunkach naturalnych zamieszkuje lasy tropikalne, stepy oraz górskie rejony. Hodowla również odnosi sukcesy, ponieważ całkiem niedawno w ZOO urodziła się mała samiczka pantery chińskiej. 

Sukcesem okazała się hodowla pantery śnieżnej. Zwierzaki zagrożone są wyginięciem, ale w krakowskim ogrodzie urodziło się wiele młodych, które pomogą w poznaniu i ochronie gatunku. Pantera śnieżna zamieszkuje góry Środkowej Azji na wysokości aż 6 tys. m n.p.m. Dzięki białemu ubarwieniu może świetnie zakamuflować się w śniegu i upolować nieświadomą niebezpieczeństwa ofiarę. 

Pantera śnieżna / fot. ZOO Kraków

Nie mogło zabraknąć jaguara, który Jest świetnym pływakiem. Od lamparta odróżnia go krępa budowa ciała, krótszy ogon i obecność plamek wewnątrz rozetek na tułowiu.

Kociaki średniej i małej wielkości

Oprócz dużych kotowatych w krakowskim ZOO znajdziemy średniej wielkości kociaki. Jednym z nich jest serwal. Do tej pory w krakowskim ogrodzie zoologicznym urodziło się około 50 młodych tego gatunku.Te koty są stosunkowo łatwe do oswojenia i w krajach arabskich używa się ich do polowań. 

Ocelot jest jednym z najpiękniejszych kotów świata, ale niestety grozi mu wyginięcie. Niestety, w ogrodach zoologicznych bardzo rzadko się rozmnaża. Koty uwielbiają polować na… kury w kurnikach. 

Ocelot / fot. ZOO Kraków

Ryś i kuzyni

Nie mogło zabraknąć polskich przedstawicieli kotowatych! Najsłynniejszym z nich jest ryś. Dobrze wspina się po drzewach i doskonale skacze. Długość skoków dochodzi do 5 m. Za wzlatującymi ptakami potrafi skoczyć do wysokości 2 m. Ryś jest aktywny głównie o zmroku i nocą, a w ciągu dnia śpi i odpoczywa.

Obok rysia musi znaleźć się oczywiście polski żbik. Przypomina burego kota domowego, jest jednak od niego większy i masywniej zbudowany. Czasami dochodzi do krzyżowania się naszych kociaków z tymi leśnymi stworzeniami.

Bardzo podobny do rysia jest karakal. Jego zmysły wzroku, słuchu i węchu są doskonale rozwinięte. W dawnych czasach, w Indiach i na Bliskim Wschodzie towarzyszył człowiekowi w polowaniach na zwierzynę płową. Po turecku słowo karakulak oznacza czarne ucho i stąd właśnie wywodzi się nazwa gatunku. Kot ten zwany jest również rysiem stepowym ze względu na obecność charakterystycznych pędzelków na końcach uszu.

Karakal / fot. ZOO Kraków

Orientalne koty

  • Ciekawym kotem jest chaus, orientalny krewny żbika i rysia. Występuje w Egipcie oraz zachodniej, środkowej i południowej Azji aż po Płw. Indochiński. Zwany jest kotem bagiennym, błotnym lub trzcinowym. Został uwieczniony obok kota nubijskiego na ścianach świątyń i papirusach przez starożytnych Egipcjan.
  • Podobną historią może poszczycić się kot arabski. Niektóre plemiona Beduinów uważają kota arabskiego za zwierzę święte, ponieważ rzekomo był towarzyszem proroka Mahometa. 

Niezwykłym przypadkiem jest jaguarundi, ponieważ przypomina łasicę, ale jest kotem. Nazywany jest przez to kotem łasicowatym. Występuje od południowego Teksasu do północnej Argentyny i Brazylii.

Jaguarundi / fot. ZOO Kraków
  • Kot argentyński zamieszkuje nawet tereny górzyste do wysokości 3300 m n.p.m.. Żyje nawet do 15 lat. Jest samotnikiem i uwielbia nocny tryb życia. 

Ostatnim z kotów jest manul. Angielska nazwa tego kota, „Pallas cat”, pochodzi od nazwiska niemieckiego przyrodnika Petera Pallasa, który pierwszy opisał ten gatunek. Ma bardzo gęste futro, więc może wydawać się, że to kot, który niedawno przybył na wadze…

Manul / fot. ZOO Kraków

js

Najnowsze

Co w Krakowie