Ginekolog z krakowskiego szpitala skazany za nieumyślne spowodowanie śmierci dziecka

Sąd Rejonowy dla Krakowa-Krowodrzy wydał wyrok w sprawie ginekologa-położnika oskarżonego o narażenie na niebezpieczeństwo i nieumyślne spowodowanie śmierci nienarodzonego dziecka oraz poświadczenie nieprawdy w dokumentacji medycznej.  Sąd skazał lekarza na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata oraz na grzywnę w wysokości 10 tysięcy złotych. Ponadto ginekolog musi zapłacić 161 tysięcy złotych zadośćuczynienia na rzecz pokrzywdzonych.

Sprawa dotyczyła zdarzenia z 13 i 14 lipca 2019 roku, kiedy pacjentka przebywająca w Szpitalu Miejskim Specjalistycznym im. G. Narutowicza, w 38. tygodniu ciąży została skierowana z pododdziału patologii ciąży do bloku porodowego. W trakcie porodu doszło do obfitego odpłynięcia płynu owodniowego oraz aktywnego krwawienia z dróg rodnych, w wyniku czego nienarodzone dziecko kobiety nie przeżyło. Śledczy ustalili, że lekarz i położne zaniedbali wdrożenia ścisłej obserwacji pacjentki oraz nieprawidłowo zarejestrowali informacje dotyczące jej stanu zdrowia w dokumentacji medycznej.

Wynikające z tych działań niebezpieczeństwo dla życia pacjentki oraz jej nienarodzonego dziecka było sprzeczne z zasadami wiedzy i praktyki medycznej. Śledczy ustalili, że po wykonaniu zabiegu cesarskiego cięcia, lekarz dyżurny zmienił treść zapisów w elektronicznej dokumentacji medycznej pokrzywdzonej dotyczących jej stanu zdrowia, co było poświadczeniem nieprawdy w dokumentacji medycznej.

Ginekolog przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wniosek o wydanie na posiedzeniu wyroku skazującego oraz uzgodnionej z nim kary i środków karnych. 

W sprawie oskarżonych położnych toczy się osobne postępowanie.

(JS)

 

 

2 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie