Grzegorz Lipiec wejdzie do Rady Nadzorczej MPO. Inne zmiany nie są istotne.

Od dłuższego czasu zapowiadane są zmiany w Urzędzie Miasta i spółkach miejskich. Wszystkie zostaną zaprezentowane na początku przyszłego tygodnia, ale jedna z nich zwróciła naszą szczególną uwagę. To jak na razie jeszcze nieoficjalna informacja, ale już trwają przygotowania do powołania Grzegorza Lipca, kiedyś znaczącego polityka PO i członka zarządu Województwa Małopolskiego, do Rady Nadzorczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania S.A.

To już druga próba powołania polityka PO do miejskiej spółki. Pierwsza była nieudana, wtedy Grzegorz Lipiec nie zgodził się na wymianę – miał zająć miejsce innego działacza PO powiązanego z Dominikiem Jaśkowcem. Teraz nominacja związana jest z rywalizacją frakcji wewnątrz krakowskiej PO.

Grzegorz Lipiec kojarzony jest z tzw. „starą grupą działaczy Platformy” i posłem Bogdanem Klichem, który nie ukrywa swoich ambicji prezydenckich, w kontrze do młodych jastrzębi utożsamianych z posłem Aleksandrem Miszalskim który też deklaruje chęć startu w wyborach prezydenckich.
Rywalizacja obu frakcji może spowodować wewnętrzy konflikt w strukturach ugrupowania, doprowadzając do utarty części głosów sympatyków PO i przerzucenia poparcia na byłych jej członków, dziś polityków niezależnych tj. Łukasza Gibały i Ireneusza Rasia.

Pozostałe zmiany w większości będą mało istotne dla opinii publicznej, bo skupią się na przesunięciach wewnątrz struktur administracyjnych miasta. Roszady te w kontekście wczorajszej nowelizacji ustawy samorządowej mogą być krótkotrwałe. Z dużym prawdopodobieństwem Trybunał Konstytucyjny uzna wydłużenie kadencji za zgodne z konstytucją, ale może też w miejsce obecnych przepisów pozostawiających na swoich stanowiskach rady oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast orzeknie o powołaniu komisarzy administrujących samorządem w okresie wydłużenia kadencji. W większości przypadków zapewne będą to przedstawiciele partii rządzącej, którzy wystartują w wyborach na lokalnych włodarzy, a w związku z tym podporządkują temu cały wymieniony aparat administracyjno – samorządowy.

Marek Adamski

 

 

4 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie