Handel rządowymi bonami turystycznymi kwitnie. Wiadomo, ile zostało wykorzystanych

Niemal 290 tys. bonów turystycznych aktywowali mieszkańcy województwa małopolskiego. Niektórzy próbują jednak sprzedawać je w nielegalny sposób. Handel bonami turystycznymi kwitnie w internecie.

– Sprzedam bon turystyczny. Atrakcyjna cena – pisze na jednym z forów Paweł. Takich ogłoszeń są setki, bo ludzie próbują zarobić na bonach.

Takie działania są jednak niezgodne z prawem, ale to nie zniechęca nieuczciwych ludzi. Poza tym należy pamiętać, że wśród nich są osoby, które próbują sprzedać bony bez pokrycia.

Tymczasem małopolscy rodzice zapłacili już bonami łącznie na kwotę niemal 170 mln złotych. Całkowicie wykorzystali ponad 136 tys. bonów, z niemal 290 tys. aktywowanych. Wszystkich bonów w regionie przygotowano 392,5 tysiąca. Od początku działania Polskiego Bonu Turystycznego w całej Polsce ZUS przekazał podmiotom turystycznym ponad 1,8 mld złotych.

– Ważne jest, aby do końca marca 2022 r. opłacić bonem np. hotel albo imprezę turystyczną, a skorzystanie z tej usługi może być w późniejszym terminie. Pamiętajmy również, że bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Płatności w ten sposób przyjmuje ponad 28 tys. przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego, które świadczą usługi hotelarskie lub oferują imprezy turystyczne w Polsce – informuje Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS w województwie małopolskim.

Bon turystyczny mogą aktywować rodzice i opiekunowie, na których jest przyznane świadczenie „Rodzina 500+”. Zrobią to tylko po zalogowaniu się do swojego profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Po aktywacji rodzic otrzymuje kod, który należy podać podczas płatności np. za imprezę turystyczną. Każda transakcja jest potwierdzana jednorazowym kodem, który jest wysyłany SMS-em.

Jeżeli rodzić albo opiekun nie ma na swoim profilu PUE zakładki z bonem turystycznym, powinien zgłosić się do Polskiej Organizacji Turystycznej.

– Na każde dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu „Rodzina 500+”, przypada bon w wysokości 500 złotych. W przypadku np. dwójki dzieci, nominał bonu będzie wynosić 1000 złotych. Natomiast na dziecko z niepełnosprawnością, którą potwierdza odpowiednie orzeczenie, jest dodatkowy bon – również o wartości 500 złotych. Bon turystyczny otrzyma także dziecko, którego rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i z tego powodu nie przysługuje im tzw. 500 plus – zaznacza Szaniawska.

jk

 

Najnowsze

Co w Krakowie