Hulajnoga potrąciła pieszą na przystanku MPK. Trzy osoby poszkodowane

Kolejny wypadek z udziałem hulajnogi w ostatnich dniach w Krakowie. Na przystanku MPK przy ul. Lindego doszło do potrącenia pieszej. Poszkodowana została pasażerka oraz dwie osoby jadące na hulajnodze.

Dzisiaj przed godziną 12:00 na przystanku Lindego w kierunku Mydlnik doszło do poważnego wypadku. Piesza, tuż po wyjściu z autobusu, została potrącona przez jadącą chodnikiem hulajnogę. Kobieta doznała poważnego urazu nogi. Dodatkowo poszkodowane zostały również dwie osoby podróżujące hulajnogą – ojciec z synem.

Do sprawy odniosło się krakowskie MPK, apelując do użytkowników hulajnóg o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie przystanków. „Nie można pędzić hulajnogą chodnikiem bez zwracania uwagi na to, co dzieje się wokół!” – apeluje MPK. 

W zeszłym tygodniu na ulicy Krakowskiej starszy mężczyzna idąc chodnikiem niefortunnie upadł, wbijając w swój oczodół fragment kierownicy hulajnogi elektrycznej. Na zdjęciu z miejsca wypadku udostępnionym przez strażaków widać, że nie wszystkie hulajnogi zostały zaparkowane prawidłowo w wyznaczonym miejscu postojowym. Więcej o tym wypadku pisaliśmy tutaj: 

Starszy mężczyzna upadł na zaparkowane na chodniku hulajnogi. Fragment hulajnogi wbity w oko

Od wielu lat Kraków musiał zmagać się z problemem nieprawidłowo zaparkowanych i porzuconych hulajnóg elektrycznych. Mieszkańcy ciągle narzekali na zalegające na chodnikach jednoślady. W 2023 roku magistrat poinformował: „Udało się skutecznie, wewnątrz drugiej obwodnicy, rozwiązać problem porzucanych hulajnóg”.

Porozrzucane hulajnogi dawały się we znaki mieszkańcom Krakowa. W sieci niemal codziennie mogliśmy oglądać zdjęcia publikowane przez krakowian, które przedstawiały nawet kilkanaście porozrzucanych bezładnie jednośladów. Z miejskich szacunków wynika, że codziennie po Krakowie porusza się nawet kilka tysięcy hulajnóg. Nie było dnia, by miejskie służby nie otrzymywały zgłoszeń o tym, by hulajnogę zabrać. Tylko jednego majowego dnia straż miejska usunęła z przestrzeni miasta przeszło 80 elektrycznych jednośladów.

Wtedy władze miasta zapowiedziały, że kończy się brak tolerancji dla operatorów. W połowie 2023 roku ówczesny Wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig zapowiadał, że spotka się z operatorami elektrycznych hulajnóg. „To będzie męska rozmowa” – mówił wiceprezydent. Przekonywał, że jeśli nie uda się dojść do kompromisu z operatorami, to problem nieprawidłowo parkowanych pojazdów zostanie rozwiązany raz na zawsze.

Efektem rozmów było wyznaczenie punktów mobilności, czyli parkingów, na których można pozostawić e-hulajnogę. Miasto uzgodniło z prywatnymi operatorami, że będą oni płacić za parkowanie swoich pojazdów na „fundusz”, z którego opłacana jest firma zbierająca hulajnogi porzucane w innych miejscach. Ustalono również stałą liczbę hulajnóg w centrum Krakowa.

Nowy system został uruchomiony w pierwszy weekend sierpnia 2023 roku. Wyznaczone 163 punkty mobilności to jedyne miejsca w centrum, gdzie można legalnie pozostawić wypożyczoną hulajnogę elektryczną. Każdy z nich ma określoną pojemność, czyli liczbę hulajnóg, które mogą zostać tam zaparkowane. Aplikacje do obsługi jednośladów powinny blokować możliwość zakończenia wypożyczenia w innym miejscu, niż w punkcie mobilności.

Porzucone hulajnogi w centrum miasta. Urząd miasta rozwiązał problem?

Za nieprawidłowo zaparkowaną hulajnogę wewnątrz powyższego terenu będzie uznawany każdy elektryk, który znajduje się poza wyznaczonym punktem mobilności. Te oznaczone są liniami i wyraźnym znaczkiem na ziemi.

Mieszkańcy Krakowa mogą także sami zgłaszać porzucone i nieprawidłowo zaparkowane hulajnogi elektryczne. Zgłoszenia można wysyłać na adres hulajnogi@ztp.krakow.pl lub pod numerem telefonu 501 678 116. Co ważne, przesyłając informacje należy także załączyć zdjęcie w wiadomości e-mail lub w formie MMSa.

Patrycja Bliska 

 

Najnowsze

Co w Krakowie