Idziesz do fryzjera lub kosmetyczki? Na to musisz zwrócić uwagę

Musisz przeczytać

Zbliża się czas, w którym osoby zazwyczaj rzadko korzystające z salonów piękności tłumnie je odwiedzają. Mam tutaj na myśli okres przedświąteczny i sylwestrowy, kiedy miejsca te z przyczyn oczywistych, wyjątkowo zachęcają nas do skorzystania z wykonywanych przez nie usług. To również czas, kiedy zwiększony ruch w gabinetach i salonach powinien uwrażliwić nas na pewne kwestie związane z higieną i naszym bezpieczeństwem – pisze dr Izabela Załęska* dla KRKnews.

Na co zwracać uwagę w krakowskich salonach, aby cieszyć się urodą, a jednocześnie nie ponieść żadnego uszczerbku na zdrowiu? Przedstawiam kilka podstawowych informacji i koniecznych czynności, które nie powinny umknąć Waszej uwadze.

dr Izabela Załęska
dr Izabela Załęska

Salon kosmetyczny

 1. Mycie rąk przez zabiegiem osoby wykonującej zabieg.
 2. Zwróćcie uwagę czy osoba wykonująca zabieg dezynfekuje swoje dłonie.
 3. Stosowanie jednorazowych rękawiczek.
 4. Używanie TYLKO zdezynfekowanych, a najlepiej wysterylizowanych narzędzi zapakowanych w specjalne koszulki do sterylizacji.
 5. Pamiętajcie, że pędzelek i kieliszek do henny także powinny być zawsze umyte i zdezynfekowane.
 6. Wszystkie aplikatory, chusty czy ręczniki zabiegowe albo muszą być jednorazowego użytku albo odpowiednio przygotowane specjalnie dla Was przed zabiegiem .
 7. Zwracajcie uwagę na akcesoria do manicure i pedicure – wyciągnięty z szuflady pilniczek czy cążki wytarte chusteczką po ostatniej klientce NIE MOGĄ być wykorzystane w zabiegu ze względu na ryzyko zakażenia.
 8. Zapytajcie czy i dokładnie jakie środki do dezynfekcji stosowane są w gabinecie. Osoba która ich używa regularnie bez zająknięcia powinna odpowiedzieć nie tylko jakiego roztworu używa, ale jeszcze wie w jakim stężeniu go przygotowuje.

Te pytania i zwrócenie uwagi na pewne kwestie nie powinno wprowadzać obsługi salonu w zakłopotanie, a odpowiedź i wykazanie zrozumienia gwarantuje Wam bezpieczeństwo.

Salon fryzjerski

W salonach fryzjerskich zwracajcie uwagę na:

 1. Dezynfekcję nożyczek.
 2. Mycie i dezynfekcję szczotek do modelowania włosów.
 3. Mycie i dezynfekcję rąk pomiędzy kolejnymi klientami.
 4. Ręczniki – zwróćcie uwagę na jakość i czystość wykorzystywanego ręcznika. Ja osobiście jestem zwolennikiem jednorazowych, które po zabiegu wyrzucane są do kosza.

Solarium

Bez względu na to, czy stojące czy leżące musi zawsze być zdezynfekowane przez Waszą wizytą. Poproście o dezynfekcję w Waszej obecności jeśli tylko macie jakiekolwiek wątpliwości.

Oczywiście zwróćcie dodatkową uwagę na czystość w całym otaczającym Was miejscu. Czystość ścian, żaluzji i toalet nie powinna umknąć Waszej ocenie, gdyż świadczy o poziomie higieny danego miejsca.

Dbajmy o urodę w bezpiecznych salonach.

dr Izabela Załęska

fot. JamesDPhotography via Foter.com

Dr n. med. Izabela Załęska – międzynarodowy ekspert w dziedzinie Kosmetologii, specjalista z zakresu Kosmetologii Estetycznej, Medycznej i Leczniczej. Wieloletni praktyk, trener, a także nauczyciel akademicki. Adiunkt i Kierownik Zakładu Kosmetologii na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie oraz Koordynator kierunku Kosmetologia w PPWSZ w Nowym Targu. Członek międzynarodowej organizacji Society of Cosmetic Scientists oraz biegły sądowy w dziedzinie kosmetologii. E-mail: izaleska@icloud.com 

10 nowych przykazań, których musisz przestrzegać!

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca