Igrzyska Europejskie ze sportowcami z Rosji i Białorusi? Kraków ich nie wpuści

W Igrzyskach Europejskich, które na przełomie czerwca i lipca odbędą się w Krakowie, nie będą mogli wystąpić sportowcy z Rosji i Białorusi. – Nie dopuścimy do tego bez względu na zabiegi dyplomatyczne, które obecnie się pojawiają – oświadczył prezes komitetu organizacyjnego Marcin Nowak. 

 – Zawodników reprezentujących Federację Rosyjską i Białoruś na naszych igrzyskach pod żadnym pretekstem, pod żadnym innym zabiegiem, wybiegiem, nie będzie – oświadczył  Marcin Nowak. Jak dodał,  jeżeli poszczególne federacje sportowe odbiorą krakowskim Igrzyskom Europejskim rangę kwalifikacji do igrzysk olimpijskich, to zawody w tych dyscyplinach po prostu się nie odbędą.

W poniedziałek Międzynarodowy Komitet Olimpijski przywrócił możliwość startów Rosjan i Białorusinów w sportach indywidualnych pod neutralną flagą, ale pod warunkiem, że nie wspierali oni aktywnie wojny na Ukrainie oraz nie są związani z wojskiem i klubami wojskowymi. Decyzja w sprawie ich udziału w igrzyskach w Paryżu ma zapaść później.

Igrzyska Europejskie rozpoczną się 21 czerwca na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana w Krakowie. Impreza potrwa do 2 lipca. Szacuje się, że weźmie w niej udział 7 tysięcy sportowców z 48 krajów. Będą rywalizować w 29 dyscyplinach. 19 sportów ma się odbyć w randze kwalifikacji olimpijskich do Paryża 2024.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie