Internauci polują na kontrolerów firmy Rewizor. Trzecie pobicie w tym miesiącu

„Kraków MPK (gdzie są kanary)”, „Kanar Alert Kraków” – na Facebooku trwa prawdziwa obława na miejskich kontrolerów. Twórcy tych stron zachęcają do fotografowania kontrolerów podczas ich pracy i umieszczania tych zdjęć w mediach społecznościowych. Razem ze zdjęciami publikowane są numery linii autobusowych i tramwajowych, w których trwa kontrola biletów. Nie brakuje wulgarnych komentarzy. Internetowa nagonka przenosi się do realnego życia – w ostatnich tygodniach w Krakowie, zaatakowano i pobito kilku kontrolerów. 

Czemu niektórzy mają tutaj problem z pokazywaniem twarzy kanarów? Ci dranie powinni być rozpoznawani WSZĘDZIE. NAWET JAK IDĄ DO SPOŻYWCZAKA!!! – to tylko próbka tego, co znajduje się na profilu „Fb Kraków MPK(gdzie są kanary)” oraz „Kanar Alert”.

Takich wpisów są setki. Oprócz zdjęć kontrolerów, na stronie można znaleźć opinie o wykonywanej przez nich pracy i miejsc, gdzie się pojawiają. I choć twarze na zdjęciach są częściowo zamazane, to bez problemu można je rozpoznać.

zdjęcie umieszczone na profilu FB Gdzie są kanary podpisane: 4 kur#wy dh wanda w stronę piastow/mistrzejowice

Strony cieszą się szybko rosnącą popularnością. Tylko jedna z nich ma już ponad 34 tysiące polubień. Komentarze dołączone do fotografii zawierają w większości obraźliwe teksty, skierowane pod adresem pracowników spółki Rewizor, która odpowiada za kontrole biletów w pojazdach komunikacji miejskiej – Wrzucać wszystkie mordy kanarów, żeby stali się rozpoznawalni dla każdego – nawołuje jeden z użytkowników.

 – Próbujemy zgłaszać grupy do administratorów Facebooka, jednak bez skutku. Na ten moment obserwujemy publikacje na okoliczność złamania RODO. Jeśli to nastąpi, wejdziemy na drogę prawną – mówi w rozmowie z KRKnews rzecznik prasowy spółki Rewizor Piotr Wieczorek. 

„JEBA…… KANARÓW” to tylko jeden z licznych komentarzy pod tym zdjęciem na profilu Kraków MPK (gdzie jest kanar)

Sebastian Kowal z Zarządu Transportu Publicznego w rozmowie z KRKnews mówi, że problem tego typu profili Fb jest dobrze znany. Podkreśla, że zgodnie z prawem w trakcie kontroli biletów można robić zdjęcia kontrolerów – Ale nie można ich publikować – podkreśla i dodaje, że ZTP rozważał zgłoszenie tego typu publikacji na policję. –  Z doświadczenia innych miast, które borykają się z takim samym problemem, wiemy, że policja umarzała takie zgłoszenia. Dlatego występujemy do administratorów tych profili, aby usuwali zdjęcia, na których można rozpoznać pracowników kontrolujących bilety – podsumowuje Sebastian Kowal. 

komentarz jednego z internautów pod zdjęciem: „Ciężkie czasy – ludzie biorą się nawet za tak hańbiące profesje”, fot. screen Kraków MPK(gdzie jest kanar)

Tymczasem w ostatnich tygodniach przez Kraków przetacza się fala ataków na  kontrolerów. Wczoraj (2 lutego 2023)  gapowicz bił po twarzy, a następnie wypchnął kontrolerkę z autobusu. Poszkodowana kobieta trafiła do szpitala, a sprawca napaści zbiegł z miejsca. Zarząd spółki Rewizor  wyznaczył nagrodę w wysokości 1000 zł dla osoby, która wskaże jego tożsamość. To już trzecia napaść na kontrolera biletów w Krakowie w tym roku, a w przeciągu ostatnich miesięcy – piąte takie zdarzenie. 

Kilka godzin po napaści na kontrolerkę na profilu Kraków MPK(gdzie są kanary) pojawił się wpis – „może jak są coraz to czestrze pobicia to będzie to zawód wyginajacy” (pisownia oryginalna – przyp. redakcja)

(JS) 

 

 

 

144 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie