Inwazyjny rak w stawie Dąbskim. Jest decyzja o jego odłowie i eliminacji

Na terenie Stawu Dąbskiego koło byłej galerii Plaza  ktoś wypuścił raki luizjańskie. To inwazyjny gatunek, dlatego zdecydowano o jego odłowie i eliminacji skorupiaka. Rak luizjański jest uznawany za gatunek zagrażający przyrodzie UE. Polska jest zobligowana do jego zwalczania

 – W okresie od 19 lipca do 20 listopada 2023 r. w Stawie Dąbskim prowadzone będą odłowy inwazyjnego gatunku obcego – raka luizjańskiego w ramach działań zaradczych – poinformowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie.

Raki luizjańskie są bardzo niebezpieczne dla naszej przyrody. Gatunek pochodzi z Ameryki Północnej i w Unii Europejskiej jest uznawany za groźny. To jeden ze stu najbardziej inwazyjnych gatunków zwierząt na świecie. Skorupiaki te mogą przenosić m.in. dżumę raczą, chorobę śmiertelną dla rodzimych gatunków raków. Jego obecność w środowisku jest efektem ingerencji człowieka. Dlatego Polska jest prawnie zobligowana do zwalczania raka luizjańskiego – Raki te mają dużą łatwość w rozprzestrzenianiu się i zajmowaniu nowych zbiorników, dlatego są bardzo trudne do całkowitej eliminacji – ostrzega RDOŚ w Krakowie.

Zgodnie z prawem skorupiaki podlegający szybkiej eliminacji. Odławianiem raków zajmie się Rafał Maciaszek, inicjator projektu Łowca Obcych.

– Działania zaradcze prowadzone w Stawie Dąbskim polegają na odłowie raków poprzez aktywny odłów ręką i podbierakiem, a także przy użyciu dedykowanych pułapek. Odłowy będą prowadzone przez minimum 25 dni, w rozłożeniu na miesiące: lipiec, sierpień, wrzesień, październik (dopasowane do aktywności dobowej raka luizjańskiego, jego liczebności, warunków terenowych oraz warunków pogodowych).Odłowione gatunki obcych raków zostaną zagospodarowane do celów badawczych, jako pokarm dla zwierząt w ośrodkach rehabilitacji zwierząt lub ogrodach zoologicznych – informuje RDOŚ w Krakowie.

– Podjęcie odpowiedzialnych i niezwłocznych działań daje szanse na odniesienie sukcesu, z uwagi na fakt, że gatunek ten jest na wczesnym stopniu inwazji w Polsce. Ma to duże znaczenie w szczególności dla ochrony rodzimych raków oraz płazów, które nie mają szans przeżyć w miejscach występowania raka luizjańskiego – tłumaczy RDOŚ w Krakowie.

Zespół prowadzący odłowy będzie odpowiednio oznakowany, będzie posiadał ważne zezwolenia na prowadzenie prac, jak również chętnie udzieli informacji o realizowanych działaniach. W przypadku zauważenia działań (np. odłowów), podejmowanych przez osoby nie należące do zespołu Wykonawcy, należy zgłosić to odpowiednim służbom (straż miejska, policja).

Jarek Strzeboński

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zlewu?

Najnowsze

Co w Krakowie