Jacy są najlepsi szefowie kuchni?

Musisz przeczytać

Niedawno w Krakowie odbył się prawdziwy zlot wybitnych szefów kuchni, do którego pretekstem był oczywiście finał polskiej selekcji konkursu Bocuse d’Or. Przy tej okazji kilku z nich odpowiedziało na pytania w krótkim kwestionariuszu nie tylko kulinarnym.

Na pytania odpowiedziało 4 szefów kuchni: Christophe Bacquié zdobywca aż 3 gwiazdek, czyli najwyższego wyróżnienia w przewodniku Michelin (Francja, Relais & Chateaux Hotel Du Castellet), Ørjan Johanessen, zwycięzca światowej selekcji Bocuse d’Or 2015 (Norwegia, Bekkjarvik Gjestgiveri), Tamas Szell, zdobywca – dwukrotnie w różnych restauracjach – gwiazdki Michelin (Węgry, Restauracja Stand w Budapeszcie) oraz krakowianin Przemysław Klima, który z zespołem restauracji Bottiglieria 1881 przed rokiem zdobył gwiazdkę Michelin.

W mojej kuchni liczy się…
Christophe Bacquié: najważniejszy jest produkt, koniecznie świeży, jak najbardziej lokalny.
Ørjan Johanessen: atmosfera i wspaniały zespół. Bez świetnych ludzi w kuchni po prostu nie zbudujesz świetnej restauracji.
Tamas Szell: na równi postawiłbym dobry zespół i dostępność lokalnych produktów najwyższej jakości.
Przemysław Klima: zaangażowanie wszystkich, którzy ze mną pracują i chęć do gry w jednej kuchennej drużynie.

Mój ulubiony produkt to…
Christophe Bacquié: jestem z Korsyki, pracuję na Lazurowym Wybrzeżu, zatem szczególnie ważne są dla mnie ryby i owoce morza, zwłaszcza skorupiaki.
Ørjan Johanessen: Zdecydowanie raki. Dlaczego? Bo dostaję je od mojego sąsiada, który codziennie – jeśli tylko warunki na to pozwolą – łowi je specjalnie dla mnie.
Tamas Szell: w mojej restauracji to karp, składnik tradycyjnej węgierskiej zupy rybnej halászlé. Za to w domu gotuję tylko proste potrawy, głównie kuchni węgierskiej, albo włoskiej.
Przemysław Klima: może to zaskakujące, ale kalafior. Lubię jego uniwersalność, z kalafiora możesz zrobić zupę, danie główne, a nawet deser!

Dzień, w którym otrzymałem pierwszą gwiazdkę Michelin/wygrałem konkurs Bocuse d’Or…
Christophe Bacquié: to było w 2002 roku. Pamiętam tę chwilę bardzo dobrze, jechałem wtedy samochodem. Zadzwonił telefon, ktoś przekazał mi informację o wyróżnieniu, a ja podziękowałem i… pojechałem dalej. Nie od razu zdałem sobie sprawę z zaszczytu, jaki mnie spotkał.
Ørjan Johanessen: konkurs Bocuse d’Or wygrałem w 2015 roku, w kolejnym swoim starcie. Obiecałem sobie, że będzie to moja ostatnia próba, bez względu na wynik. Jeśli chcesz wygrać, musisz poświęcić temu celowi prawie wszystko, dlatego byłem tym bardziej szczęśliwy, że zostałem wtedy zwycięzcą.
Tamas Szell: pierwszy raz otrzymałem gwiazdkę Michelin w wieku 29 lat, co potraktowałem jako spełnienie marzenia. Chciałem bowiem być gwiazdkowym szefem jeszcze przed 30-tką. Drugi raz zdobyłem gwiazdkę 10 lat później i wtedy zrozumiałem, że to wyróżnienie nie może być Twoim celem. Powinna nim być harmonia w restauracji, którą prowadzisz. Dziś właśnie osiągnięcie i utrzymanie takiej harmonii jest dla mnie najważniejsze.
Przemysław Klima: telefon od przedstawicieli Michelin, ogromna radość, duma, emocje. Czułem się jakbyśmy jako zespół “Botti” strzelili bramkę w meczu o mistrzostwo świata. Była to też ogromna motywacja do pracy w bardzo trudnym momencie, bo przecież gwiazdka przyszła do nas w 2020 roku, w środku pandemii.

Kiedy nie gotuję to:
Christophe Bacquié: jeżdżę na rowerze. Jestem kibicem wyścigów kolarskich z Tour de France na czele i sam uwielbiam pokonywać kilometry właśnie na “kolarzówce”.
Ørjan Johanessen: gram w golfa, choć bywa to bardzo trudne, bo w Norwegii często mocno wieje.
Tamas Szell: uwielbiam łowić ryby i robię to właściwie na całym świecie. Wędkarstwo wycisza, uspokaja, daje Ci reset niezbędny w pracy kucharza. A złowione ryby wypuszczam z powrotem do wody.
Przemysław Klima: wolne chwile poświęcam rodzinie, ale lubię też samotnie “uciec” na łono natury. Pobyć samemu ze sobą, wsłuchać się w odgłosy przyrody i posłuchać siebie.

Szymon Gatlik
Przewodnik kulinarny i winiarski, miłośnik lokalnej kuchni, członek Slow Food International, międzynarodowej organizacji dbającej o “dobre, czyste i sprawiedliwe” jedzenie. Ekspert programu Polskie Skarby Kulinarne. Jest m.in. autorem tras kulinarnego zwiedzania Krakowa i jedynym certyfikowanym przewodnikiem po krakowskiej winnicy Srebrna Góra.

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca